Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Најубава во градот? Мала улица „надвор од картата“ во која се влегува преку скриен премин

Отпрвин, не би ја поврзале оваа слатка уличка со шарени фасади, светкави рамки на прозорците и вегетација што ги краси зградите со градот во кој се наоѓа. Ние би рекле – Барселона, Атина, можеби Берлин. Но, тоа открива неколку детали како црвената тула и архитектурата на самите згради.

Да, мал двор наречен Neal’s Yard се наоѓа во срцето на Лондон, недалеку од Британскиот музеј.

Многумина ја сметаат за една од најубавите и најшармантните улици во Лондон, па дури и повеќе од нив дури и не знаат за тоа. Погледнете убаво кога шетате низ градот, бидејќи за да стигнете до него, мора да се движите во тесен премин што ве води кон дворот заштитен со високи згради, па затоа не се гледа ниту од главната улица. Малку поттурната настрана покрај сите познати атракции, мала и тешко забележлива, оваа улица од година во година сè уште привлекува се повеќе обожаватели.

До неодамна, дворот беше темна дупка полна со контејнери и стаорци во кои жителите на зградите фрлаа смет. Долго се зборуваше за потребата да се претвори просторот во нешто поубаво и покорисно, а потоа влезе Николас Саундерс со идеја да го оживее просторот на многу пошарен начин.

Започна со неговата продавница за здрава храна, но и со потсмев од сограѓани. „Па, Neal’s Yard не е ниту на картата!” Тие скептично одмавнувале со рака. Но, со малку боја, малку метла и малку засадени дрвја, целиот простор се претвори од смрдлива темна улица во симпатичен шик двор, оаза каде што цел ден има врева, пријатна музика и позитивна атмосфера.

Но, не само богатата палета на шаренило ја истакнув оваа симпатична уличка. Во дворот има кафулиња, фризерски салон, салон за убавина, ресторани, продавници … А, она што ги поврзува е дека тие се ориентирани кон одржливо и етичко производство и еколошки стандарди. Тие често организираат хуманитарни акции за помош на сиромашните, бездомниците и здруженијата за заштита на ранливите групи на општество, животните и природата, па со ручек или кафе можете да помогнете некому тука и барем малку.

Иако денес дворот е тивок поради мерките за здравствена заштита, неговите шарени фасади и кафулиња трпеливо чекаат подобри денови повторно да блеснат во полн сјај. Кога ќе дојде тој ден, запомнете ги за време на прошетка низ Лондон, особено кога сакате малку шаренило во град што не му е баш „јака“ страна.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement