Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Најубавата асфалтна змија во Шпанија: Патот чиј луд свиок e инспирирана – вратоврска!

Шпанската асфалтна змија наречена Sa Calobra е еден од најатрактивните патишта во земјата. Долга е 13 километри, а она што го изделува е веројатно од прекарот, претпоставувате – неговата спирална форма со криви што наликуваат на шноли.

Некои ги опишуваат како шпагети што се распаднале на подот, но сепак изгледа малку поуредно од тоа. Во секој случај, Sa Calobra го доби името по истоименото село во северна Мајорка. Приморското село е популарна дестинација до која може да се стигне по овој пат сличен на змија, а особено го сакаат велосипедистите.

Патот, отворен во 1933 година, бил дизајниран од италијанско-шпанскиот инженер Антонио Париети. Според сите проценки, тој очигледно навистина сакал да дизајнира свиоци и да избегнува користење тунели. Најпознатиот завој е т.н. „Вратоврска“, на која патот се врти 270 степени и поминува под себе. По име, сосема е очигледно што го инспирирало архитектот на овој потег.

Иако Париети го дизајнирал како атракција која исто така ќе привлекува туристи, со текот на времето патот е прогласен за мало ремек-дело, „најблиску што некој дошол до совршен пат за моторспорт“.

Возењето по него не е секогаш мед и млеко: летото може да биде пофреквентно овде, патот над 50 огромни свиоци може да биде незгоден предизвик во темница или за време на дожд, а на некои места патот е толку тесен што два автомобила едвај поминуваат. Кога ќе преовладат „нормалните“ услови, ќе го преминете патот што води до крајбрежјето за најмногу половина час. Вреди да се одвои време. 😉

Патот ги следи падините на Coll del Reis, кои се дел од планината Serra de Tramuntana. Неговата природна убавина се вметна во списокот на светско наследство на УНЕСКО, и верувајте дека овој импресивен пат е само мал дел од прекрасниот панорамски поглед што ве чека од скоро 700 метри надморска височина. А тек кога ќе стигнете до песочната плажа под карпите….

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement