Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Најсреќниот град на Турција: Ескишехир стана зелена оаза откако им „зоврело“ на сите

До неодамна, турскиот град Ескишехир имаше долг список на проблеми: индустрија што ја загадуваше животната средина, зголемено население и сообраќаен хаос и како кулминација, земјотрес со јачина од 7,8 степени што го погоди регионот во 1999 година.

Денес е наречен најсреќниот град во Турција, Венеција Анадолија.

Како да го зедоа земјотресот како последно предупредување, граѓанските организации, локалните власти и граѓаните беа шокирани. Нивните напори за обнова на градот ја надминаа само градежната сфера.

За само две години, тие нарачаа нови сообраќајни линии што ги поврзуваат болниците, универзитетите и парковите, проширија пешачки зони, изградија нови мостови и паркови покрај реката, патеки за лица со попреченост и секоја промена е во согласност со локалната култура и естетика. Заштитата на животната средина е сè уште на што систематски работат, но првите чекори вродија со плод.

Се отворија нови кафулиња и книжарници, а туристите почнаа да пристигнуваат во поголем број. Дури е вклучен во списокот на најбезбедни градови во светот.

Реката продолжува во ридовите надвор од градот, полна со извори на вода и привлечни патеки за пешачење. Еден од поновите симболи на градот е паркот Сазова. Зоолошки градини, јапонски градини, вештачко езеро, замок и згради посветени на науката се обединети во ова зеленило – не пропуштајте го.

Прекрасниот град е идеална комбинација на хаотичен исток и модерен дух. Ова се должи на фактот дека тој е универзитетски град со новоизградени комплекси за студенти и мноштво објекти за млади. Во него се сместени три универзитети, а веќе во 1980-тите, Универзитетот во Анадолу започна да емитува ТВ предавања. Поради толку млада популација, таа се нарекува либерална оаза во конзервативна средина, па дури и „хипи“ град.

Ако шетате по нејзините улици, немојте да се изненадите ако ги чуете „нашите“ јазици на секој агол. Тука живее и голема заедница на имигранти од Балканот кои наоѓаат работа во металопреработувачката индустрија.

Фактот дека, и покрај неговиот модерен имиџ, стар е над 4.000 години се потсетува само со неговото име: Ескишехир, што буквално значи „стар град“. Градските музеи зачувуваат спомени од античко време во бројни саркофази и скулптури и го сметаат за еден од најубавите градови во Анадолија….

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Нијанси инспирирани од птици. Dior Makeup се подготвува за претстојната есенска сезона со колекција наречена „Birds of a Feather“, која се состои од палети...

Wall Street

Многу Олимпијци, освојувачи на златни, сребрени или бронзени медали, претставуваат луѓе богати по дух, но и по пари … Како што знаете многу добро,...

Green Tea

Овесната каша е богата со диетални влакна кои го стимулираат варењето, го балансираат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот, и се наметнува како...

Fool Moon

Стресот е толку сеприсутен во нашите животи што сме скоро навикнати на него – би било чудо ако не се нервираме кога ќе се...

Advertisement