Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Најмалиот населен остров во светот на кој се сместени само една куќа и едно дрво…

Островот Just Enough Room припаѓа на архипелагот Thousand Islands, кој се наоѓа на границата помеѓу Соединетите Американски Држави и Канада.

Многумина тврдат дека островот Hub, попознат како Just Room Enough, е најмалиот населен остров во светот.

Зафаќа само 310 квадратни метри на реката Свети Лоренс помеѓу Харт и Империјалните острови во близина на Александрија во округот Џеферсон во американската држава Њујорк.

Островот Just Enough Room припаѓа на архипелагот Thousand Islands, кој се наоѓа на границата помеѓу Соединетите Американски Држави и Канада.

Триста квадрати е доволен простор за поставување куќа, дрво, трева и минијатурна плажа. Локалните жители се шегуваат дека островот е толку мал што ако направите еден погрешен чекор на него, ќе завршите непланирано во вода.

Островот е во сопственост на богатото семејство Сајзеленд од 1950-тите. Сакале мирно место за одмор, па изградиле куќа на нивниот мал остров.Но, откако се прошири веста за постоење на остров со само една куќа на него, многу луѓе станаа љубопитни и почнаа да го посетуваат со чамци.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement