Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Најлуксузен одмор на најстудената дестинација на планетата

Со оглед на тоа што целата оваа година може да се опише како секаква, само не обична, зошто тогаш нашите патувања би биле такви?

Зошто, на пример, не би си дозволиле сосема поинаква авантура, кога таа конечно ќе стане дел од нашата нова реалност? Одморалиштето White Desert ве носи во срцето на Антарктикот, каде што ќе можете да запознаете колонии на пингвини, ледени масиви и пејзажи што можете да ги видите само еднаш во животот.

Трите придонеси од White Desert имаат неколку заеднички работи, почнувајќи од нивната почетна точка. Сите патувања започнуваат од Кејп Таун – по краток брифинг, ќе патувате со авион 5 и пол часа. Илујшин 76 ќе ве однесе подалеку од Арктичкиот круг, без зајдисонце. Кога ќе пристигнете, ќе бидете еден од ретките луѓе кои имаа привилегија да шетаат по Јужниот пол.

Потоа, ќе пристигнете во White Desert камп, каде ве чекаат најмодерните капсули, кои ќе бидат вашите сместувачки единици, што секако ќе ви понудат топлина, луксуз и многу повеќе. Тие се со дијаметар од шест метри и се совршено изолирани од бучавата што ја создава ветерот и содржат двоен кревет, работна маса, бања и тоалет. Капсулите може да се поделат на два дела, што е особено погодно ако патувате со пријатели. Во другите делови на кампот, ќе најдете тушеви, кујна и два шатори направени по нарачка, каде што ќе можете да се опуштите со оброци подготвени од наградувани готвачи.

Доколку се одлучите за пакетот за White Desert, ќе слетате во камп со дрвени ложи, од кои некои имаат свои трпезарии, ложи и барови, а има и сауна. Како што веќе рековме, White Desert нуди три различни начини да се истражи Антарктикот и да се откријат нејзините уникатни предели и најбројните жители – пингвинот.

Првата авантура ги доби името Emperor and South Pole, а во неа се вклучени 12 авантуристи, кои ќе и посветат осум дена на неа. Секое утро, водичите ќе ви понудат разни активности во кои можете да уживате во текот на денот пред вас – можете да истражувате ледени тунели, крајбрежјето и гигантски ледени бранови, да уживате во излет и неверојатен поглед, сето тоа под будното око на стручните водичи Дел од вашиот ден може да биде посветен на пингвините! Цената на овој пакет е 64.000 евра по лице.

Потоа, втората авантура, наречена Mountain and Emperors, е слична на првата, освен што ви нуди можност за истражување на планините во чие подножје е самиот логор. Ќе можете да освоите повеќе или помалку предизвикувачки врвови и да уживате во погледот на ледениот пејзаж. Цената на овој пакет е 42.000 евра по лице, додека самото искуство, исто така, трае осум дена.

Третата авантура, 24-часовната експедиција на White Desert, ќе ве чини 9.800 американски долари, но достапна е само во одредени денови. Доколку се одлучите за овој пакет, ќе поминете 12 часа на Антарктикот, за време на кое ќе ги тестирате своите вештини за истражување и ќе ги посетите ледените пештери и природните тунели формирани од глечерите.

Се разбира, секоја од авантурите е испланирана и дизајнирана за целосно почитување на природата во која се наоѓа, па затоа и самите логори се насочени кон истата цел.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Една од најубавите колекции создадена од Вирџинија Виар. Продолжувајќи ја својата традиција, модната ревија на новата колекција Шанел посветена на работата на работилниците Метиер...

Fool Moon

Ако некогаш сте копнееле во вереничкиот прстен на војвотката од Кембриџ и сте посакале да го имате сами – не сте единствените. Според новото...

Fool Moon

Додека нејзината внука во Лос Анџелес се подготвуваше за доаѓањето на првото дете, славната Џулија Робертс реши да најде пауза од обврските на песочните...

Cotton Club

Откако латино дивата Џенифер Лопез реши да ги соблече своите непотребни партали за да го промовира својот нов сингл, 36-годишната ријалити sвезда Клои Кардашијан...

Advertisement