Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Најдобрите дестинации за патување во април…

Речиси можете да ja помирисате пролета во воздухот и повеќето од нас се повеќе од подготвени да се збогуваат со зимата. Ова секако би значело дека ова е совршено време да започнете да ги планирате вашите патувања во април. Во споредба со високите цени на аранжманите и гужвите кои се карактеристични за летната сезона, април е несомнено еден од најдобрите месеци за истражување на светот.

Ако веќе ги пакувате куферите во глава, но ви треба инспирација каде да одите кога станува збор за светските дестинации, ние сме тука да ви насочиме во совршена насока денес.

БАЛИ, ИНДОНЕЗИЈА

Бали е прогласен за втора најпопуларна дестинација во светот кога го барате вашиот одмор од соништата. Навистина, штом сте таму, лесно е да се види зошто. Иако оваа иконска дестинација вреди да се посети во секое време од годината, особено ви препорачуваме да ја посетите во април, кога започнува сушната сезона. Едноставно кажано, нема да мора да се грижите за монсунските дождови. Просечните температури во април не се високи, така што ќе можете да уживате во сонцето и да ја истражувате околината без ризик дека ќе изгорите на сонце.Не можеме да не ги споменеме прекрасните плажи на Бали, како и неверојатната флора и фауна.

АТИНА, ГРЦИЈА

Иако Грција е вообичаено изборот на туристите во текот на летото, совршен начин да ги победите сите гужви и жештини е да го посетите главниот град на земјата во април! Атина е суштинска станица за сите љубители на архитектурата и историјата. Благодарение на огромната низа култни атракции на секој чекор, ќе добиете впечаток дека сте патувале назад во времето. Акропол, Партенон, Храмот на Зевс, Античка Агора и Националниот археолошки музеј се само некои од локациите кои вредат вашето внимание. Најдоброто од целата приказна е што во април цените на аранжманите се многу поповолни отколку во текот на летото.

АПУЛИЈА, ИТАЛИЈА

Ако сакате вашето патување во Италија да биде незаборавно, изберете тоа да биде во април.Ви го предлагаме идиличниот јужен регион на земјата, поточно Апулија. Пријатното априлско време е совршено за истражување на се што може да понуди оваа дестинација. Плус шарените полски цветови кои цветаат во април се нешто што особено ќе ве воодушеви. Живописниот регион на Италија,има многу да понуди без разлика дали сакате да пиете кафе во шармантните мали кафулиња или да се восхитувате на прекрасната архитектура на старите згради. А кога ќе дојде време за оброци, подгответе се да останете без зборови колку храната е вкусна и миризлива.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement