Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Најголемите бранови во светот: Европски град во кој морето ги покажува своите мускули…

Тајната на огромните бранови се крие под површината – „чудовиштето на природата“ е создадено од длабокиот подводен кањон Кањао да Назаре…

Кога хавајскиот сурфер Гарет Мекнамара го собори сопствениот – и во тоа време – светски рекорд благодарение на бран од речиси 24 метри во Назаре пред девет години, португалскиот град се претвори од тивок рибарски град во мета за сурфање, познат по некои од најголемите бранови во светот.

Мекнамара го опиша главниот град на огромниот бран на светот како „бизарно место каде што никогаш не знаеш што да очекуваш“ – место каде што сурферите од целиот свет доаѓаат да возат огромни бранови дури и по цена на својот живот. Актуелниот рекорд го држи Германецот Себастијан Штеудтнер кој пред две години надмина бран од 26,2 метри, исто така во Назаре на Праја до Норте (северната плажа).

Тајната на огромните бранови се крие под површината. „Чудовишта на природата“ (како што го нарекуваат сурферите) го создаваат Кањо да Назаре, огромен подводен кањон со длабочина од 200 м. Кога бран ќе удри во кањонот, тој се дели на два дела. Едната половина оди кон поплиткиот дел од брегот, а кањонот ја насочува другата кон својот ѕид, присилувајќи го во воздухот, создавајќи џиновски водени кули. Кога ќе се издигнат, брановите немаат каде да одат освен надолу, удираат по карпите.

Светската популарност во голема мера го промени прекрасниот град во регионот Оесте на западниот брег на Португалија. Назаре има ненадејно будење, особено за време на сезоната на големи бранови што трае од октомври до март. Најдоброто место за гледање на брановите е светилникот Форт на Сао Мигел Аркањо, над Праја де Норте, каде што се собираат големи толпи за време на меѓународните натпревари. Оние кои бркаат големи бранови во Назаре се советуваат да ја следат прогнозата, како и да останат две до три недели, а достапни се и веб-камери за следење на брановите.

Во минатото, жителите на Назаре првенствено се занимавале со риболов и сушење риби, а океанот не се грижел за нив. До средината на 20 век, многу морнари и рибари умреле поради немилосрдните бранови. Денес, има значително помалку риби, но областа живее од туризам, во лето од посетители кои бараат место за капење, а кога ќе стане постудено – оние кои бараат џиновски бранови.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Најстариот син на Николас Кејџ изгледа сосема поинаку од неговиот славен татко, но се чини дека имаат заедничка слабост кон жените… Вестон Кејџ Копола...

Cotton Club

Кајли Џенер (25) деновиве е во Париз и ревносно ја следи Модната недела, но модните трендови ги диктира само она. Кајли Џенер на модната...

Fool Moon

Познатата двојка неодамна се раздели, а сега за прв пат беа фотографирани заедно на натпревар кој го играше нивниот син.Познатата пејачка Шакира и нејзиниот...

Cotton Club

Актерката Сара Џесика Паркер е позната по својот женствен и смел стил на облекување, а нејзината гардероба изобилува со константни парчиња од кои не...

Advertisement