Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Најголемиот комплекс на Балканот: Планинско етно село среде рамнина исполнето со безброј моменти за уживање

Во Босна и Херцеговина, на излезот од Бјелина, има место од бајките – Станичиќ „најголемото етно село на Балканот“. Помеѓу дрвените куќи со антички мебел, асфалтирани патеки доведуваат до разни изненадувања, на старо и модерно. Како временска машина што води до добата на старите занаети и бавниот ритам што некогаш се живеело, улогата на селото Станичиќ е да се вратиме во природата, да забавиме и уживаме во моментот.

Селото е создадено според идејата на Борис Станичиќ, кој патувал низ селата во централна Босна барајќи стари куќи и предмети со цел да го оживее времето од крајот на 19 и почетокот на 20 век. Појавата на планинската област во која израснал оживеал преку нереален станбен комплекс со куќи од динариски тип.

Резултатот од сонот на Станичиќ е автентично планинско село во средината на рамнината Семберска, каде можете да видите мелници, ковачи, камен бунар, штали и дрвени куќи со автентичен мебел, предмети и народни носии.

Мелницата за брашно е стар механизам на воденица, изградена во 1937 година, каде сè уште меле брашно за јадења што се служи во ресторанот. Изворот лоциран во селото Станичиќ е повеќе од чиста вода, неговиот проток го симболизира изворот на животот, постоењето и времетраењето.

Руралната традиција е испреплетена со современи објекти, така што покрај планинските куќи, етно-музеи, ресторани, хотели и спортски терени, тука е и модерен велнес & спа центар со базен, сауни, фитнес центар и салони за убавина.

Во рамките на етното село има три ресторани: кафана Станичиќ, ресторан Елас и кафана Васојевиќ, каде што, во зависност од вкусот, се јадат традиционални или малку модерни јадења. Меѓу куриозитетите на селото, секако е и „Ноевата арка“, брод на кој не му било судено да плови.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Уште на влезот се чувствува чудна енергија која не доаѓа од овој свет… Таинственото место кое се наоѓа во близина на Атина речиси никој...

Route 66

Како што дефинира речникот, супернова е експлозија на sвезда… Сега, благодарение на брендот Pagani , тој израз претставува и неверојатен хиперавтомобил со цена од...

Fool Moon

Принцот Хари пристигна во Лондон без Меган Маркл. Како што дознаваме, Хари отпатувал во Англија два дена по смртта на неговиот дедо, принцот Филип,...

Cotton Club

Плетените елеци добија нова популарност минатата година и нема да се откажат од својата позиција и оваа пролет. Ги видовме во колекциите Lacoste и...

Advertisement