Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Најголемата мистерија на океанот: Што се крие на дното на Големата сина дупка?

Големата сина дупка е океанска мистерија која изгледа како премин кон друг свет. Оддалечено е околу 100 километри од градот Белизе, најголемиот град во мала земја на брегот на Карибите. Белизе се граничи со Мексико на север и со Гватемала на запад и југ. Таа е единствената земја во Централна Америка каде официјален јазик е англискиот. Покрај англиски, се зборуваат и креолски и шпански јазик.

Големата сина дупка има дијаметар повеќе од 300 метри и е длабока околу 125 метри. Се формирал како варовнички пештерски систем во последниот глацијален период кога нивото на морето било значително пониско. Откако нивото на океанот почна да се зголемува, пештерата била потопена, а покривот се срушил.

Бројни студии ги натераа научниците да започнат со истражување на врската помеѓу дупката и исчезнувањето на Маите, еден од најцивилизираните домородни американци во Индија Проучувајќи ги наслагите на дупки и елементи во трагови, тие заклучуваат дека големите суши целосно ја уништиле цивилизацијата.

Славниот француски истражувач Жак Кусто ја забележал нејзината длабочина во 1971 година и ја прогласил за едно од петте најдобри места за нуркање во светот.

Во декември, пред неколку години, тим истражувачи, вклучувајќи го и неговиот внук Фабиен Кусто и сопственикот на Вирџин, милијардерот Ричард Бренсон, започнале експедиција за да откријат што има на дното.

Сонар ја скенирал целата дупка за да може да се направи првата 3Д мапа на ентериерот, а резултатот е фантастичен бидејќи за прв пат може да се видат минералните формации и другите детали што ги содржи.

Некои од нив сè уште не се идентификувани, па сè уште се испитува, а истражувачите биле окупирани од слој на водород сулфид, црнило во кое нема кислород или живот. Океанографот Ерика Бергман изрази изненадување за чистотата на дупката во која нашле само неколку парчиња пластика.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Шик и удобни парчиња кои засекогаш ќе имаат место во вашата гардероба. Луксузната онлајн продавница Mytheresa најави соработка со шведскиот моден бренд Toteme за...

Fool Moon

Сите знаеме што е сродна душа, иако сè уште не сме ја сретнале. Сепак, постојат различни митски души митови на кои не треба да...

Route 66

Ferrari Enzo е произведен во само 400 примероци. Покрај тоа, првпат во јавноста е прикажан на патеката Нирбургринг, кога во него настапи славниот германски...

Cotton Club

Крем боја, и како што изгледа, монохроматскиот стил нема да излезе од мода наскоро, а ние најдовме одличен стајлинг кој може да ви послужи...

Advertisement