Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Највозбудливата хајкинг патека во светот? „Само ангели можат да се спуштат овде без проблем“

Една од највозбудливите планинарски патеки во светот и желба на сите зависници од адреналин се наоѓа, за наша жал, од другата страна на планетата, во американскиот национален парк Сион, а тоа е патеката „Angels Landing“. Оваа патека е гордост на Националниот парк Сион и оди по многу тесна, висока карпа што се издига над кањонот. Највисокиот врв е на 1763 метри.

Последниот километар од патеката се минува преку многу тесен камен гребен за кој е потребна поддршка, а поставени се и кабли до кои треба да се држите. Не е дозволено стоење на работ или искачување при дождливо време или при силен ветер. Така, оваа патека не привлекува премногу „качувачи“.

Но, глетката од неа е повеќе од импресивна. Веќе на крајот од патеката, Кањонот Сион може да се види во двете насоки, а уште една знаменитост на паркот, планината Great White Throne, изгледа како да можете да скокнете до неа.

Интересна приказна го следи потеклото на името и патеката. Додека го истражувале кањонот на почетокот на 20 век, четворица Американци, Ф. Фишер, В. Фишер, Е. Бингам, Ц. Хирши, погледнале кон монолитот и коментирале дека таму може да се спушти само ангел. Така, карпата е именувана како Angels Landing.

Оваа патека долга 4 километри можете да ја пешачите за околу 5 часа. Стрмното искачување е олеснето со добро одржувана патека. Раководителите на паркот препорачуваат планинарењето да започне наутро, а доколку започнете подоцна попладне, треба да се внимава да излезете од патеката пред да се стемни.

Најдобрата хајкинг тура е од пролет до есен, иако тоа е можно и во сувите зими.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement