Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

„Највкусните“ места во светот за вегани: Градови што можат во својата понуда да преобразат закоравени месојадци

Ако не сте месојад, веруваме дека оваа листа ќе ви помогне. Но, дури и да сте месојад, не е важно, можеби овие градови ќе ве освојат, а можеби откако ќе уживате во вегански специјалитети, самите ќе станете вегани …

  1. Тајпеј, Тајван

Во главниот град на Тајван, многу ресторани можат да се пофалат со вегански менија, а градот изобилува и со вегански супермаркети. Поради сето тоа, PETA го прогласи за „највеганскиот азијски град“. Главен локален специјалитет е „тајванското бурито“ кое се состои од зеленчук и сосови од кикирики завиткани во тортиља.

  1. Гент, Белгија

Овој град го прифати концептот на диета без месо и тие исто така имаат „Thursday veggie day“ кога луѓето се охрабруваат да не јадат месо барем еден ден неделно, а локалните ресторани обично нудат прифатливи вегетаријански јадења. Во градот ќе најдете и бројни органски пазари и вегетаријански кафулиња.

3. Единбург, Шкотска

PETA го прогласи за „највеганскиот британски град“ уште во 2015 година, поради бројните ресторани, барови и кафулиња со одлична понуда на храна без месо и млечни производи. Камионите со храна што продаваат помфрит со вегански сосови се многу популарни.

  1. Ченаи, Индија

Стана омилена дестинација за веганските туристи затоа што овде ќе можете да пробате шарен избор на вегански кари, талис и чатни. Омилено улично јадење е чаат – компири со разни придружни јадења кои се претежно вегетаријански. Покрај веганските ресторани во градот, ќе најдете и бројни продавници за веганска облека.

  1. Брајтон, Велика Британија

Брајтон има многу силна веганска и вегетаријанска сцена, бројни кафулиња и ресторани, од мали бистри до висока кујна и неколку исклучиво вегански кревети и појадоци. Во неа е отворена првата целосно веганска пицерија во светот.

  1. Чианг Маи, Тајланд

Во последниве години, веганскиот, вегетаријанскиот и органскиот туризам се развија неверојатно во овој град. Ќе најдете бројни барови и ресторани со разновидна понуда, како и многу ресторани кои нудат храна подготвена од локално одгледани состојки. Меѓу посетителите е главниот хит Pun Pun кој има два ресторани и вегански супермаркет во градот.

  1. Рио де Жанеиро, Бразил

На секој агол тука ќе најдете џус барови и „салата барови“ кои служат свежи органски состојки и доколку сакате да посетите некој од познатите месо, сè што можете да јадете во ресторани, не заборавајте да нагласите дека не јадете месо и ќе платите многу помалку за неограничена потрошувачка на зеленчук и салата.

  1. Берлин, Германија

Една од омилените светски вегански дестинации е секако Берлин. Нејзината жива и разновидна сцена во ресторанот секогаш нудеше нешто за секого, а веганската сцена се чини дека се истакнува во последните години. Градот е домаќин и на најголемиот веганско-вегетаријански фестивал во Европа, и тука е основан првиот ланец вегански супермаркети во светот – Veganz.

  1. Портланд, САД

Портланд е најдобриот град за вегани во САД, но исто така и во светот. Bye and Bye е бар со исклучиво веганска понуда, но и другите ресторани исто така имаат главно веганска опција на менито. Портланд може да се пофали и со првиот вегански стриптиз клуб во светот – Casa Diablo.

  1. Ванкувер, Канада

Овде можете да најдете бројни вегански продавници за чевли, пекари, „food truck“, бистроа, барови за сурова храна и убави ресторани. Ресторанот Acorn е еден од најдобрите ресторани во Канада и нуди претежно вегетаријанска храна со мноштво опции и за вегани. Еден од омилените ресторани без месо е Heirloom.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement