Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Најважниот плоштад во Полска: Познато место кое некогаш носеше морничаво име…

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен плоштад со добра покриеност.

Главниот плоштад на полскиот град Краков се наоѓа во самиот центар на градот, а датира од 13 век. Но, она што е уште поважно и што го прави посебен на целиот континент е фактот што е најголемиот средновековен плоштад во Европа. Зафаќа површина од речиси 4 хектари, а е опкружен со историски градби и цркви.

Самиот плоштад е изграден по монголската инвазија во 13 век, а во тоа време Краков бил главен град на Полска, па затоа Главниот плоштад имал големо значење. Во средниот век, трговците се собирале овде на нивните патувања и разговарале за бизнис, пари и комбинации на пијалок во блиските гостилници.

Да имавме шанса да бидеме овде во тоа време, ќе имавме материјал за неколкудневно пазарење. Од Краков се извезувале текстил и сол, а биле увезени многу егзотични зачини, свила, кожа и восок.

Важноста на овој прекрасен и простран плоштад, како и самиот Краков, почна да опаѓа со преселувањето на главниот град во Варшава на крајот на 16 век, но и со војните и поделбите на Полска кои следеа.

Самиот плоштад беше сведок на тажната страна на полската историја кога нацистичка Германија ја окупираше земјата и кога нацистичките власти го преименуваа овој плоштад Плоштад Адолф Хитлер.

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен плоштад со добра покриеност.

Тој е полн со музеи, кафулиња, клубови, пабови, продавници за сувенири и хотели кои го опкружуваат, а животот никогаш не запира тука.

Правдата донекаде е задоволена: Краков е популарна туристичка дестинација, на главниот плоштад му е отстрането злобното име и е ставен на листата на светско наследство на УНЕСКО, а т.н. Проектот за јавни простори (ППС) го прогласи главниот плоштад за најдобро јавно место во Европа поради неговиот уличен живот, кој не го изгубил својот дух и шарм дури и по толку многу векови.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Ferrari го започна развојот на моделот Purosangue во 2017 година и официјално ја потврди веста за производството на својот прв SUV една година подоцна....

Fool Moon

Најстариот син на Николас Кејџ изгледа сосема поинаку од неговиот славен татко, но се чини дека имаат заедничка слабост кон жените… Вестон Кејџ Копола...

Cotton Club

Кајли Џенер (25) деновиве е во Париз и ревносно ја следи Модната недела, но модните трендови ги диктира само она. Кајли Џенер на модната...

Fool Moon

Познатата двојка неодамна се раздели, а сега за прв пат беа фотографирани заедно на натпревар кој го играше нивниот син.Познатата пејачка Шакира и нејзиниот...

Advertisement