Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Национална гордост: Дрвени колиби што ги поттикнуваат туристите да го посетат португалскиот архипелаг

Не е изненадувачки што Сантана се смета за најубавиот дел на островот, ниту што УНЕСКО одлучи дека треба да се заштити како светско наследство…

И да не знаеме каде се наоѓа, ние сакаме да одиме таму! Симпатични традиционални крајбрежни колиби со сламени покриви и шарени фасади сугерираат дека тие се наоѓаат некаде на далечните Хаваи или на други егзотични места. За наша среќа, тие се уште се поблиску до нас отколку што изгледаат.

Сместени се на португалскиот архипелаг Мадеира во Атлантскиот океан, северно од попознатите Канарски острови. Во самата внатрешност се издвојува со сонливото име Сантана, со бројни водопади, калдрми, зелени ливади и богати цветни градини.

Но, главната атракција на Сантана се куќите чии покриви достигнуваат до подот, белите фасади и црвено-сините прозорци. Опкружени со зеленило од палми и растенија, традиционалните куќи станаа главен симбол на сите разгледници.

Веднаш ќе забележите дека станува збор за многу ниски куќи. Многу Европејци кои доаѓаат треба да ја наведнат главата додека одат низ влезната врата, но кои се малкуте чучњеви што може да ги доживеат да останат во автентично домаќинство?

Локалното население е одговорно за негуваниот изглед на традиционалните куќи и градини кои им припаѓаат. За нив се верува дека датираат од 16 век и се изградени од локални материјали: дрво и трска што мора да се менуваат на секои неколку години.

На сè помогна локална иницијатива која ги наградува оние што го зачувуваат наследството и ги избираат најубавите куќи секоја година. На овој начин, тие успеаја да придонесат за зачувување на дури сто убавици.

Овде можете да купите многу локални производи, па дури и да се обидете во некоја од традиционалните занаети. Редовно се одржуваат фестивали на традиционална музика и танц, па радоста не застанува во боите на фасадата.

На крајот на краиштата, не е изненадувачки што Сантана се смета за најубавиот дел на островот, ниту што УНЕСКО одлучи дека треба да се заштити како светско наследство.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Sвездата на Baywatch и активист за правата на животните го купи имотот пред повеќе од 20 години и изгради модерна куќа со три спални...

Route 66

Иновативниот хиперавтомобил Czinger Vehicles 21C прикажа некои од неговите перформанси и иконични линии, сликан во поморската база Аламеда во Сан Франциско, Калифорнија. Цингер објави...

Fool Moon

Потврдата за љубовта пристигна во форма на заедничко селфи и сите се согласуваат дека се прекрасен пар. Кон средината на јули се зборуваше дека...

Fine Living

Дубаи се појавува како еден од најимпресивните модерни градови – со високите облакодери, богатата култура и централната локација на глобално ниво. Чудата на градот...

Advertisement