Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Наследството на моќната империја во Медитеранот: Тунел стар 2000 години, што е граден со голи раце

Трагите на моќниот Рим се протегаат многу подалеку од Италија, по целиот Медитеран. Ако тргнете кон исток, покрај ориенталната архитектура и историјата на моќната Османлиска империја, можете да уживате и во римското наследство, прекрасно издание старо две илјади години, како што е тунелот Веспазијан Тит.

Античкиот тунел во турска Антиохија бил подигнат околу 1 и 2 век во подножјето на планината Нур. Изградбата траела – започнала од римскиот император Веспасијан, а ја продолжи неговиот син Тит Флавиј и неговите наследници сè додека не ја завршил царот Антонинус Пиус. Нивните имиња се врежани во карпите на тунелот.

Изграден е како систем за пренасочување на водата создадена со топењето на снегот од планините, предизвикувајќи поплавување во низините и загрозување на блиското пристаниште. Браната што ја пренасочува водата е висока 16 метри, а целиот комплекс е подолг од еден километар.

Фасцинантно е што огромниот тунел е изграден во најголем дел со голите раце на древните луѓе. Целокупната структура преживеала скоро 2000 години без оштетување, а денес сведочи за вештината на римските инженери и моќта на Римската империја.

Во близина е природна лагуна каде што се чувал дел од водата што потоа се користел во летните, суви месеци. Денес го посетуваат туристи и локални екскурзионисти, па во близина има пешачка патека, стари гробишта што можат да се посетат и локални продавници со лековити билки и масла.

Атмосферата е вистинска медитеранска – камен, грмушки, магариња, маслинови дрвја и море. Мал поток поминува низ тунелот, по кој можете да се движите.

Ако сакате да останете овде, ќе ве воодушеви фактот што во оваа тивка област нема скапи хотели, но ќе можете да најдете сместување во помали хотели и во поскромни, „домашни“ апартмани по пристапни цени.

Совршен агол на светот за патување низ времето во мир, тишина и сенка на моќни карпи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement