Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Навистина се исплати: 7 светски туристички атракции кои треба да ги посетите без разлика на гужвите

Едноставно, на некои глетки кога и да дојдете ќе наидете на гужва. Сепак, на порталот „Buzzfeed“ се објавени мислењата на дел од читателите кои посочија некои дестинации кои вреди да се посетат и покрај гужвите. Секако, ние ги проверивме кои се тие седум величествени…

Таџ Махал, Индија

Овој чудесен мавзолеј во Индија едноставно ве остава без здив. Изграден во 17 век, познат е по својата бела мермерна купола, а интересно е да се доживее и ехото во внатрешноста на мавзолејот, бидејќи такви работи не се читаат во патописите. Бидејќи бојадисувањето е забрането внатре во градбата, навистина вреди да се посети од внатре. Секогаш е преполно, но понекогаш треба да се согласите на таков компромис …

Avebury Henge, Англија

Наместо Стоунхенџ, се исплати да го посетите ова место оддалечено 40 минути од споменатиот Стоунхенџ. Има и камен споменик направен во неолитот и може многу да се приближите до него. Има и многу туристи, но помалку отколку во попознатиот и попознат Стоунхенџ, а иако најмалку познат на оваа листа, Avebury Henge вреди да се посети.

Волшебните карпи на Мохер, Ирска

Овие карпи се апсолутно неверојатни и едвај може да се прикажат со некоја фотографија. Прекрасна е целата земја, но да поминете неколку часа овде, уживајќи во природата и глетките, веројатно подоцна ќе ви остане во сеќавање како најубавата слика на Ирска.

Саграда Фамилија, Барселона

Оваа сè уште недовршена црква е еден од симболите на градот и е едноставно чудотворна. Веројатно сите веќе ја знаете приказната за тоа како е ремек дело на големиот архитект Антонио Гауди, а многумина кои го посетуваат би сакале да останат во него цел ден. Да, гужвите честопати се неподносливи, но ваква црква е тешко да се најде на друго место на планетата.

Алхамбра, Гранада

Да останеме уште малку во Шпанија и да скокнеме до познатата маорска тврдина Алхамбра. Тоа е палата на последните муслимански владетели на Шпанија, а поголемиот дел од неа е изградена во 13 и 14 век. Арабеските што може да се најдат во него тешко се наоѓаат на друго место, па ако се подготвувате да патувате низ Андалузија, оваа палата едноставно мора да биде една од дестинациите.

Ангкор Ват, Камбоџа

Овде се исплати да се види многу повеќе од само еден, најпознат храм. Ако одвоите време да го разгледате целиот комплекс, нема да зажалите. Да, многу се зборува за Ангкор, но штом ќе го видите, ќе сфатите дека приказните се целосно оправдани.

Лувр, Париз

Иако најпознатиот музеј во светот е постојано преполн со луѓе, некои едноставно мислат дека огромното богатство скриено во него едноставно не треба да се пропушти. Иако една посета нема да биде доволна за да види буквално сè, но, сепак вреди да се враќате во Лувр неколку пати. Нема одредено време за посета, бидејќи гужвите се вообичаен услов овде.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement