Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Моќни глечери, тиркизни езера и најголеми водопади: Добредојдовте во норвешкото кралство на природата

Само една воздушна фотографија беше доволна за да се заљубите во норвешкиот град Стрин (Stryn). Сместено на југот на Норвешка во лавиринт од острови, полуострови, заливи, реки и национални паркови, се чинеше како совршено место за зимски одмор – и навистина е така. Идиличната долина е само „sneak peek“ во прекрасната природа што владее тука.

Составена од неколку мали села, оваа општина има свој центар во истоименото село Стрин и главниот начин на заработка тука е добиток, одгледување овошје и зеленчук, шумарство и секако туризам. Само 7.000 луѓе живеат тука, расфрлани околу своите куќи со имоти и дворови, и тие се многу добри домаќини. Туризмот е развиен овде од средината на 19 век, така што локалното население со генерации ја негува традицијата да биде домаќин на посетители од целиот свет.

Реката Стринелва (Stryneelva) тече низ селото создавајќи ги овие прекрасни воздушни сцени, плодната долина Стрин. Неговото име потекнува од името „силен извор“, и ако барем виртуелно прошетате низ местото, ќе разберете зошто. Сè е во знакот на кристално чиста, тиркизна вода.

Пејзажот го одзема здивот: моќните глечери и планините се рефлектираат во водата, а посебен водопад е Рамнефејелсфосен, кој е еден од најголемите водопади во светот. Се состои од четири меѓусебно поврзани водопади, од кои највисокиот е 405 метри, и заедно формираат еден голем водопад од дури 818 метри.

Стрин исто така може да се пофали со најголемата шума со липа во северна Европа и блискиот Национален парк Јостедалсбрин (Jostedalsbreen) има еден од најголемите глечери во Европа, величествениот Јостедал. Само глечерите привлекуваат скоро половина милион туристи годишно. На патот кон него можете да видите неверојатни сцени како вагони кои ги влечат коњите над стариот мост, додека под него дивата река внесува страв во коските.

Се разбира, оваа област е исклучително популарна меѓу љубителите на скијањето, особено во лето кога природата е посочувствителна и дозволува скијање на сонце, и во вистински зимски услови. Летниот ски-центар Стрин се наоѓа на 1.065 метри надморска височина и е едно од најпопуларните скијачки центри во северна Европа.

Покрај тоа, ски-центарот е дел од патеката Гамле Стринефјелсвеген. Изграден е кон крајот на 19 век и денес се смета за ремек-дело на инженерството и изградбата на патишта. Патниците го обожаваат затоа што минувајќи низ него можете да ги фатите најубавите делови од норвешката природа.

Немојте да мислите дека кога велат Стрин е село, дека тука нема многу содржина. Ова е село со норвешки стандард, па шетајќи низ улиците на понаселените области лесно можете да помислите дека сте во градот. Постојат патишта, продавници, кафулиња, ресторани, музеи, хотели.

Но, сè е подредено на околината, затоа немојте да се изненадите кога ќе видите кози или овци како удобно дремеат среде прометниот пат помеѓу моќните планини и широките реки. Тие се таму во нивната секојдневна прошетка и вие сте само гостин. Полека, замавнете со нив и немојте да бидете изненадени – тука владее природата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кити Спенсер важи за наследничка на Дијана кога станува збор за убавината, бидејќи неодоливо личи на својата тетка, а исто така кога е вкусот...

Four Seasons

Се сеќавате на сцените од американски филмови? Бескраен пат и пространство, а пред вас на хоризонтот само овие масивни планини со огнени бои. Нека...

Fool Moon

Луѓето честопати ја мешаат депресијата со тага, недостаток на надеж и слични состојби. Научете да ги препознавате главните симптоми на оваа ментална состојба. Научете...

Green Tea

Не е добро сè што гледаме на Инстаграм, колку и да е тоа во тренд, но излгеда дека матча (мачата) билката е тука за...

Advertisement