Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Моќен брод што не плови никаде: Една од најубавите шпански замоци опкружена со реки и планини

Под кулата има пространа тераса со прекрасен панорамски поглед на околната природа, слеана со прекрасна средновековна архитектура и стар еврејски кварт.

Alcázar de Segovia, позната и како тврдината Segovia, е монументален средновековен замок во шпанскиот град Сеговија. Оваа величествена градба е заштитена и од УНЕСКО, а нејзината единственост лежи во фактот дека е изградена во форма на брод.

Под неговата „палуба“ се спојуваат две реки, а во позадината е заштитен со планини. Целосниот впечаток е филмски, но замокот не е создаден како атракција, туку од практични причини.

Се верува дека е изграден во почетокот на 12 век на темелите на некогашната римска тврдина. Тоа било потребно за одбрана на кралската палата, а служел и како затвор и воена академија. Со текот на времето е надградуван, особено познатата кула именувана по кралот Јован II, изградена токму од него.

Како ориенталните средновековни улички кои меандрираат и завршуваат во ќорсокак, прилагодувајќи се на нерамен терен, така и самиот замок се прилагодил на ридскиот терен. Слоевит, полн со спирални скали и на крајот на краиштата – во форма на брод чија палуба совршено се поклопува со „врвот“ во кој завршува ридот.

Брод во камен, крстарење за сиромашните, наречете го како што сакате, но тој е еден од најпознатите замоци во Шпанија што не треба да го пропуштите. Особено ако патувате за Мадрид, од каде што е на само еден час возење.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement