Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Мистериозна Матера: Прекрасен град на кој филмаџиите не можат да му одолеат

Матера се наоѓа во регионот Базиликата, кој е еден од најсиромашните региони во земјата. Особено тешко погоден од ковид карантинот, бидејќи Матера пред тоа, како европска престолнина на културата, започна да привлекува сè повеќе туристи…

Сместен на рид, полн со различни историски приказни што ги доживеал, италијанската Матера е место на кое тешко може да се одолее. Ќе ве воодушеви да дојдете до него како турист, па не е чудно што ги воодушеви и најголемите лица. Многу филмови се снимени овде со текот на времето, од кои последниот е актуелниот Џејмс Бонд, кој моментално ги исполнува кината низ целиот свет.

Бидејќи најпознатиот таен агент, создаден од Јан Флеминг, сака да посетува атрактивни локации, логично беше да се посетат некои од нив во последниот филм. Се разбира, дел од акцијата сè уште се случува во Лондон, каде што седиштето на тајната служба, но и јамајканското пристаниште Антонио најде место во филмот. Снимен е и во студена Норвешка, на замрзнатото езеро Нидатал и на Фарските Острови. Меѓутоа, во самиот трејлер, Матера некако остана најзабележан, чии тесни улици Бонд, поточно Даниел Крег (последен пат, за жал), го возеше неговиот Астон Мартин.

Иако ова е прво појавување на Матера во филм за Бонд, градот веќе многупати послужил како филмска позадина, па дури и доби неколку интересни прекари од неколку режисери – Малиот Ерусалим. Познатиот Пјер Паоло Пазолини го постави својот филм за животот на Исус тука во 1964 година, италијанскиот криминален трилер „Не се плашам“ е снимен во 2003 година, а Мел Гибсон сними и неколку сцени од неговиот контроверзен филм „Страст на Исус“ токму овде.

Матера се наоѓа во регионот Базиликата, кој е еден од најсиромашните региони во земјата. Особено е тешко погоден од ковид карантинот, бидејќи Матера пред тоа, како европска престолнина на културата, почна да привлекува сè повеќе туристи. Градоначалникот Доменико Бенарди рече дека се надева дека Бонд ќе придонесе за закрепнување на туризмот, но исто така нагласи дека седмата уметност отсекогаш била важна за градот.

А престојот во градот изгледа исто како животот на филмскиот сет. Се исплаќа да се остане во самиот центар на „Л’Хотел во Пиетра“, кој се наоѓа веднаш зад катедралата. Тука, поранешните „пештери“ се претворени во прекрасни соби, а една ноќ чини околу 67 евра. Во секој случај, ако се подготвувате некаде на југот на Италија, не заборавајте да го додадете овој град во вашата маршрута. Нема да зажалите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement