Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Меѓународниот аеродром Хамад во Доха прогласен за најдобар во светот – еве зошто

Посетете го Катар
За прв пат по речиси една деценија, нов аеродром го освои првото место во светот. Меѓународниот аеродром Хамад во Катар го победи сингапурскиот Чанги за да ја освои титулата Најдобар аеродром во светот на Светските награди за аеродром „Скајтракс“ 2021 година. Консултантската група ,,под својата лупа” става речиси 500 аеродроми низ целиот свет, оценувајќи сѐ : од удобности и имиграциски линии до салони и луксузно пазарење.

This image has an empty alt attribute; its file name is 16309434113674.jpeg

Портата кон космополитскиот главен град, Доха и центар за американски и европски патници кои се упатуваат кон Блискиот Исток и Азија, Хамад Интернационал беше првиот што ја именуваше потребата за промени и ги имплементираше бесконтактни услуги за патниците за време на „Ковид-19“. Настрана безбедноста, најсовремените капацитети, вклучувајќи бањи и уметнички дела со музејска вредност, само додаваат на привлечноста и го зацврстуваат неговото место на врвот.

Топло арапско гостопримство

This image has an empty alt attribute; its file name is 116855.jpg

Салон за прва класа Ал Сафва

This image has an empty alt attribute; its file name is 116891.jpg

Гостопримливоста е клучна арапска доблест, можеби наследена од бедуините, кои зависеа еден од друг со добрината, особено за време на патувањата низ пустината. Навигацијата на непознат аеродром во нова земја за прв пат може да се чувствува прилично стресно, особено по летање на долги релации. Задржувајќи го овој ѕвезден стандард за арапско гостопримство, Ал Маха сервиси ги прави транзитите, пристигнувањата и заминувањата во Хамад Интернационал и може да организира сѐ, од ВИП средби и асистенции – вклучително и поздравување на водителка на аеробриџот и забрзани формалности за имиграција – за да има пристап до салонот.

И ако поминувате низ Хамад Интернационал, тогаш нема да сакате да го пропуштите поминувањето време во двата од најдобрите салони во светот.

Салони Ал Сафва и Ал Мурџан

This image has an empty alt attribute; its file name is 116856.jpg

Бизнис салон Ал Мурџан

Со своите исламски уметнички инсталации, од песок и мермер наликуваат на она што може да го најдете во модерен хотел, салонот за прва класа Ал Сафва е студија за потценет минимализам. Додека бесплатниот прием е за малкумина привилегирани, патниците од бизнис класа можат да купат пристап за околу 165 американски долари – пари добро потрошени за долг престој. Има места за седење кои ви нудат приватност, вклучително и десетина соби за спиење, додека деловниот центар може да се пофали со приватни канцеларии опремени со iMac. Патниците можат да вечераат a la carte во ресторанот или да бараат луксуз во последен момент од приватната продавница без царина. Достапен е избор на третмани за тело и лице за дополнителен надомест во Qspa.

Кога сѐ уште барате луксуз, а воедно и место каде ќе се релаксирате, бизнис салонот Ал Мурџан ви овозможува смирувачко повлекување, совршено за пократки паузи. Истакната, но смирувачка карактеристика на вода го дели просторот од повеќе од 10.000 квадратни метри, во кој има многу тивки области, приватни ќошиња и удобни лежишта за одмор. Има и ресторан со бифе и бистро, плус туш кабини со Diptyque and Rituals сет за хигиена. Препорачливо е да направите резервација преку Интернет.

Јавна уметничка програма

This image has an empty alt attribute; its file name is 116853.jpg

„Сокол“ од Том Класен во HIA

This image has an empty alt attribute; its file name is 116861.jpg

Исто така, остава голем впечаток во Хамад Интернационал е неговата колекција јавни уметнички инсталации. Иницијатива со музеите во Катар да прикажат дела на локални, регионални и меѓународни уметници и да ги инспирира 30 -те милиони патници што поминуваат низ аеродромот секоја година. Најновото дополнување е „Сокол“ од Том Класен, што ја прикажува националната птица на Катар; нејзините смели линии и свиоци се знак за арапската калиграфија и маршрутите на Катар ервејс низ целиот свет. Се разбира, ќе ви биде тешко да ја пропуштите разиграната и импресивна „Мечка под светилка“, висока 23 метри, од швајцарскиот уметник Урс Фишер, која претседава со големото фоаје. Но, внимавајте и на „Летечкиот човек“ на ирачкиот уметник Диа ал-Азави, инспириран од Абу Фирнас, историска личност од исламскиот свет и ран пионер кој експериментираше со летот.

Претседателски апартман на HIA (Меѓународен аеродром Хамад)

This image has an empty alt attribute; its file name is 116857.jpg

За секој што бара убаво место за да ја положи главата покрај воздухот кога транзитира во аеродромскиот хотел на Меѓународниот аеродром Хамад, конфигуриран да прими парови, придружници за патување и семејства, неговите 100 соби и апартмани нудат оаза на смиреност за надополнување помеѓу летовите со долги времиња на поврзување, иако има минимално 8-часовно полнење на просторијата. Има базен и центар за виталност на четвртиот кат, вториот има теретана, терен за сквош, симулатор за голф и мала бања. Сместено покрај централната плата Јужна без царина, тоа е кратка прошетка до портите Ц, Д и Е од Oryx Hotel, што исто така го прави погодно да се истражуваат луксузните продавници при поаѓања или да се појавуваат во чајната соба Хародс. Сепак, хотелскиот тим исто така може да ја координира испораката на услуга во соба од преку 20 ресторани низ терминалот.

Авиокомпанија на годината 2021 година

This image has an empty alt attribute; its file name is 116888.jpg

Со оглед на тоа што Катар го зазеде првото место за најдобар аеродром во светот, неговиот државен предводник Катар ервејс исто така беше прогласен за авиокомпанија на годината од страна на „Ерлајн рејтингс“ во нивниот годишен избор на најдобрите превозници.

Долго се смета за една од врвните светски авиокомпании, неговиот производ Qsuite исто така го зазеде првото место за Бизнис класа. Со нивните целосно лежечки кревети, дарежлив простор за складирање, стилски розово – златна и боја на вино, како и осветлување според расположението, лесно е да се види зошто Катар ервејс ја доби оваа награда трета година по ред.

Qatar Airways Qsuite

This image has an empty alt attribute; its file name is 116862.jpg

Qsuite

Распореден во конфигурација 1: 2: 1, секој патник ужива директен пристап до патеката, иако секој Qsuite обезбедува крајна приватност и удобност. Внатре, ќе најдете перница и кадифено ќебе; во рамките на прилагодливото османлиско пар слушалки со одличен квалитет за поништување на бучава. Иако Qsuite е фантастично место за завршување на работните обврски или гледање филм, тоа е одлично и за дремка или за ноќно спиење. Персоналот, доаѓа на ваш повик и од вашето купе ќе направат удобна спална соба – за да можете да легнете и да се чувствувате удобно.

Вечера во авион со Qatar Airways

This image has an empty alt attribute; its file name is 116859.jpg

Бесплатните пижами на White Company и комплетите за удобност на Брикс со производи за нега на кожа Кастело Монте Вибиано Векио, вклучувајќи хидратантен мист за лице, се исто така убав допир. Сето ова надополнето со беспрекорната услуга и мени на Катар ервејс, вклучително и список со вина што не би изгледал несоодветно во ресторанот со Мишелин ѕвезди и јадења по желба, од арапски појадок до пладневен чај и веројатно ќе се прашувате каде ви ,,летнало времето” штом ќе го чуете капетанот на авионот како му дава инструкции на екипажот да ја подготви кабината за слетување и да ги заземе своите места пред да слета.

Истражете ја Доха, главниот град на Катар

Private Jet from / to Doha |✈ LunaJets

Додека меѓународниот аеродром Хамад служи како центар за патниците кои се упатуваат кон Блискиот Исток, Африка и Азија, поволноста за оние што летаат со Катар еарвејс кои имаат поврзувачки лет во ХИА се четирите пакети за одмор на авиокомпанијата – од кои некои вклучуваат бесплатни тури низ градот и услуга за пренос на ВИП патници. Совршен начин да се вкуси Доха, да се посетат музеите и галерии, да се прошетате низ Заливот или низ чаршијата Сук Вакиф и да вечерате во ресторанот STK Doha and Jiwan Restaurant, пред да ве вратат во Хамад за следниот лет.

Катар ервејс, државната авио компанија

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement