Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Метропола која туристите ја заобиколуваат: медитеранска убавица каде ќе го видите едно од 7-те чуда на античкиот свет…


Со векови, Александрија беше едно од најважните стратешки места во Северна Африка, како и град на светското знаење.Штета е што повеќето посетители на Египет го заобиколуваат неговиот втор по големина град – Александрија.

Без разлика дали тоа е затоа што тие бараат култура и историја во Каиро и Асван или морето и плажите во Шарм Ел Шеик и Хургада, Александрија често не се појавува на списоците на многу туристи. Само некои луксузни all inclusive тури во Египет ја вклучуваат Александрија. Секако, овој „тренд“ на заобиколување на Александрија треба да се смени.

Сметаме дека како туристи кои го посетуваат Египет за прв пат, ве интересираат магичните храмови на Луксор и пазарите на главниот град, но и сè попристапната Александрија треба да се најде на листата на дестинации кои едноставно мора да ги посетите. Ќе се изненадите колку ќе ви се допадне.

Пушење наргиле во модерни, идилични кафулиња со поглед на брегот, разгледување на антички урнатини, утрински прошетки покрај брегот со поглед на семејства кои уживаат во песочните плажи и блескавото Средоземно Море. Ова е само мал дел од она што ве очекува во Александрија.

Многу е лесно да се изгубите во кривулестите улици, да наидете на прекрасни џамии и да разговарате со локалното население на не толку добар англиски јазик. Вкусете некои од најдобрите локални колачи, испијте турско кафе со вашите домаќини и дознајте што и како да посетите за време на патувањето во Александрија.

Храна – една од причините за посета
Едно од најважните прашања за нас кога патуваме е: каде да се храниме добро? За среќа, Александрија има многу одлични места кои нудат навистина вкусна храна. Доколку првпат го посетувате овој град, задолжително упатете се кон Foul Mohamed Ahmed.

Ова е место за одличен појадок, ручек и вечера, а ресторанот е познат по својот специјалитет: фул е едноставно, но извонредно кремасто гравче подготвено таму со таан, лимон, ким и лук. Со ниски цени и прекрасни традиционални јадења, вклучително и фалафел што се топи во уста и пржено сирење, Foul Mohamed Ahmed е огромен хит кај локалното население, па ако дојдете овде за време на ручек или вечера, подгответе се да почекате малку.По ручекот или вечерата, завртете малку околу аголот на Foul Mohamed Ahmed, каде што ќе најдете Delices – идеално место за секојдневен пијалок и закуска. Со голема разновидност на десерти кои ќе ви го привлечат вниманието при влегување, овој прекрасен ресторан има огромен избор за секого во секое време од денот, вклучувајќи павлаки, тестенини и петти фор.

Александрија е позната и по своите морски плодови, а ресторанот Кадура е познат како еден од најдобрите ресторани во кои се служи морска храна. По влегувањето во ресторанот ве очекува свежо уловена риба од медитеранските води. По влегувањето ја одбирате свежата риба, лигњи, ракчиња или друга морска храна што сакате да ја подготват за вас и можете да уживате со пијалок со поглед на морето, додека готвачите да почнат да подготвуваат вистински деликатеси според вашиот избор. Дали може да биде подобро?

Како да поминете време во Александрија?


Без разлика дали сакате да поминете еден ден релаксирајќи се во бројни кафулиња, а следниот ден да уживате во најпознатата библиотека во светот, Александрија нуди по нешто за секој патник.

Едно од најголемите локалитети во градот, Bibliotheca Alexandria, е сон на еден архитект. Се состои од бројни музеи и галерии, планетариум, како и купишта и купишта книги (има шест специјализирани библиотеки!). За жал, оригиналната библиотека изгоре во пожар, а повторно беше изградена дури во 2002 година.

БИБЛИОТЕКА АЛЕКСАНДРИЈА

Покрај библиотеката, задолжително појдете и во џамијата Абу Ал-Абас Ал-Мурси. Една од најубавите и најстарите џамии во Египет, таа го содржи гробот на суфискиот светец Абдул Абас Ал-Мурси, шпански научник. Изградена првенствено во 1775 година, џамијата во крем боја подоцна беше редизајнирана во средината на 1900-тите во стилот на Стариот Каиро.

ПОМПЕЕВ СТУБ АЛЕКСАНДРИЈА

Шетајќи низ градот, лесно ќе ја забележите тврдината лоцирана покрај брегот. Тврдина од 15 век, изградена е на истото место како светилникот во Александрија, кој се смета за едно од седумте чуда на античкиот свет и една од најважните одбранбени структури долж Средоземното Море. Овде можете слободно да дозволите вашата имагинација да ве врати во некои минати времиња на големиот Египет.

Една од најважните атракции на градот е поранешниот дел од храмот Серапеум, Помпејовата колона, која Римјаните ја изградиле во 297 година. Тоа е една од најголемите монолитни столбови некогаш подигнати. Исто така, храмот се смета за потомок на старата библиотека во Александрија, бидејќи во него некогаш се наоѓала голема збирка книги кои не стигнале баш до нивната крајна дестинација – библиотеката во Александрија. Задолжително видете ги сфингите во комплексот, како и катакомбите!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Advertisement