Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Место за оние кои се уморни од се: Германско село во кое животот е како порано…

Старите куќи, мирисот на домашно готвење, асфалтираните средновековни патишта, бавниот ритам на животот и фактот дека овде ќе биде тешко да се фати сигнал наведуваат многумина да помислат дека ова е село кое живее во минатото.Оаза за оние кои сакаат здрав живот, бегство од светот и органската храна, како во старите добри времиња. Вака за Шмилка пишуваат туристичките водичи и медиумите. Шмилка е колоритно и шармантно село сместено на бреговите на реката Елба, веднаш на границата меѓу Германија и Чешка (но на германската страна).

Опишано е како село на гемиџии, рафтери и работници кои работеле на мелење камен или одржување на околните шуми. За прв пат се споменува во 16 век, а за неговата вековна старост сведочат и старите куќи со дрвена рамка кои сè уште доминираат на нивните фасади.

Шмилка има нешто повеќе од 100 жители, така што тука нема да имате проблеми со туристичката гужва. Овој град е идеален за оние кои сакаат да го почувствуваат духот на Германија (вклучувајќи ја и Чешка) и да уживаат во него како локалното население.

Оние кои го виделе тврдат дека тоа е бајковито место кое повеќе личи на филмски сет – по можност инспириран од бајките на браќата Грим. Старите куќи, мирисот на домашно готвење, асфалтираните средновековни патишта, бавниот ритам на животот и фактот дека овде ќе биде тешко да се фати сигнал наведуваат многумина да помислат дека ова е село кое живее во минатото.

Сепак, Шмилка е место кое ќе ве изненади со тоа колку е во чекор со времето. Ако погледнете малку подлабоко под површината, ќе забележите дека тука се кријат и велнес и спа центри и дека целиот град функционира според принципот на одржливост. Храната што ја добивате на трпезата овде е органска, домашна, здрава. Жителите живеат во склад со природата, а како што велат: она што денес се нарекува „одржливост“, го живееме со векови.

Освен што сами ја одгледуваат храната, тие рециклираат и користат рециклирани материјали. Сите производи имаат сертификат за органско потекло, па дури и детергентите што ги користат се органски. Градот стана познат како „дестинација за оние кои се уморни од светот, штаб за планинари, засолниште за здравје за оние кои се исцрпени од коронавирусот и сето тоа под знамето на одржливост и органска кујна – и сето тоа работи прекрасно“, пишува дури и Би-би-си.

Исто така, тоа е одлична идеја за љубителите на природата, бидејќи покрај реката, нејзината панорама ја красат и околните ридови до кои се стигнува по пешачки патеки, а по пат ве придружуваат сцени од извори и воденици на вода. Секоја година, т.н Фестивалот на водениците, а викендичките со мелниците се користат и како викендички за одмор. Па, ако се прашувавте каде да останете овде како турист, сега знаете што не смеете да пропуштите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Прекрасни карпести формации, планини со вулканско потекло и оние чии врвови се покриени со снег и мраз… Саудиска Арабија го нуди сето ова и...

Wall Street

Вселенските ентузијасти можат да имаат можност да додадат дел од историјата во нивната колекција… Во јули 1969 година, американските астронаути Нил Армстронг и Баз...

Fool Moon

Актерката Кирсти Ели почина вчера по битка со ракот.Актерката Кирсти Ели почина вчера на 71-годишна возраст по битка со ракот. Тажната вест ја потврдија...

Fool Moon

Латино пејачката пред 20 години го издаде албумот „This Is Me… Then“, а сега доаѓа да и покаже на публиката каква е денес, преку...

Advertisement