Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Медитерански стихови во земја без море: швајцарската област Тичино, земја со палми и шарени фасади

Овој кантон е една од главните туристички дестинации во Швајцарија, позната по својата природна убавина, култура, гастрономија и пријатна клима.

Тичино, или како што понекогаш се нарекува – Тесин, е швајцарски кантон на југот на земјата. Се граничи со Италија и ја вклучува малата италијанска енклава Кампионе ди Италија. Иако Швајцарија нема излез на море, ќе бидете изненадени од атмосферата на Медитеранот во нејзиниот јужен дел.

Овој кантон е една од главните туристички дестинации во Швајцарија, позната по својата природна убавина, култура, гастрономија и пријатна клима. Така, тргнуваме на едно волшебно патување за да ги разгледаме прекрасните места во оваа област.

Аскона

Во ридско-планинска Швајцарија, ова е најнискиот лоциран град, на само 196 метри надморска височина. Прекрасниот брег и шарената архитектура може да ве натераат да размислите дека шетате низ Италија, и бидејќи не е ни далеку, можеби има некаков шарм кон јужниот сосед.

Над него се издига „Монте Верита“ или Планина на вистината, која некогаш привлече колонија филозофи и оние во потрага по алтернативен начин на живот, што подоцна привлекло многу познати личности. Денес има музеј посветен на една необична колонија, а во градот ќе најдете бројни уметнички галерии, шик кафулиња и ресторани, слаткарници и бутици.

Локарно

Ако Аскона е град со најниско ниво, Локарно е најтоплиот град во Швајцарија. Со дури 2.300 часа сонце годишно, тоа е безбеден (или барем побезбеден) избор за зимски мразови. Впечатокот за летото го подобруваат палмите и лимоновите дрвја, прекрасните брегови на езерото со живописната црква, улички и плоштади што лежат покрај неа.

Централниот плоштад, Пјаца Гранде во стариот дел на градот, е местото на годишниот филмски фестивал, а кога ќе го посетите градот, упатете се кон ридовите и црквата Мадона дел Сасо од каде што можете да уживате во неверојатни глетки на езерото, градот и ридовите.

Белинзона

Еве уште еден рекордер! Белинзона, пак, е најјужниот главен град на Швајцарија, односно швајцарските кантони. Ова е и град на замоци и тврдини, бидејќи кога ја гледате неговата панорама, забележувате прекрасни замоци на ридовите, еден по друг. Дури три замоци на кратко растојание се дел од светското наследство на УНЕСКО и се сметаат за најважните примери на средновековната одбранбена архитектура на Алпите. Тешко е да се процени дали е поубав поглед кон нив или од нив.

Можете лесно да стигнете до него бидејќи е поврзано со познатиот железнички тунел Готард, еден од најдолгите во светот.

Живописни швајцарски села

Продолжуваме кон средновековна архитектура која е волшебна. Камени куќи во зеленилото, мостови над реките, музеи и работилници што го зачувуваат селанскиот занает и начин на живот, таверни каде што ќе го вкусите најдоброто сирење и вино, места со повеќе овци отколку жители…

Сето ова ве чека во прекрасните швајцарски села на југ, а ова се само некои од нив: Џорнико, Соноњо, Форољо, Боско Гурин, Лавертецо … И за едно од нив, прогласено за најубаво село во Швајцарија, напишавме неодамна – мало место Моркот. Добредојдовте!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement