Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Малта – каде Истокот се сретнува со Западот

Според архитектурата, би рекле дека сте во Тунис или Мароко, а всушност сте во татковината на витезите од Малта, најголемиот симбол за одбрана на христијанството. Малта е мост помеѓу исток и запад, полн со традиција

Валета, главниот град на Малта, е дел од светското наследство на УНЕСКО. Во него ретко се гледаат автомобили бидејќи поголемиот дел од градот е пешачка зона. Рибарското село Марсакслок е познато по своите рибни специјалитети и шарените чамци кои понекогаш привлекувале очи за да ги заштитат од магии. Малтешките витези имаат посебно место на островот историја.симбол на одбраната на Европа од исламот Ивана, со позлатен свод и ѕидови. Од градските ѕидини ќе уживате во погледот на градот и морето.

Големината островот

Малиот остров среде Медитеранот неодоливо  потсетува на Ирска на прв поглед. Не, Малта воопшто не е зелена со бројни пасишта и чести врнежливи периоди. Малта е сува и карпеста, речиси исчезната во нејзината внатрешност. Меѓутоа, кога ќе го посетите островот (а тоа можете да го направите за само неколку дена бидејќи Малта е мала – со големина на нашиот Крк), неговиот брег и луѓето потсетуваат на Ирска. Исфрлените клисури, карпи и сртови од секаде ве гледаат додека се приближувате од морето. Различните форми на карпи кои се уриваат од височини предизвикуваат стравопочит.

Луѓето овде се љубезни, иако не премногу отворени и срдечни. Можеби и затоа што во Малта ретко се сретнува домицилното население.

 Затоа, Малтежаните сè уште имаат проблеми со одржувањето на нивниот јазик, а со тоа и на националната свест.

Христијански и исламски

Официјален јазик останал до ден-денес англискиот, јазикот на последните колонијалисти, заедно со малтешкиот кој конечно може да се учи во училиштата (Британците некогаш строго ја казнувале употребата на националниот јазик).  Но, малтешкиот јазик всушност ги покажува сите промени и историски развој на самата Малта. Имено, станува збор за мешавина од четири јазици – арапски, италијански, француски и англиски, во кои најсилно влијание имал италијанскиот, од кој влече корени.

Арапското влијание, од друга страна, е длабоко вкоренето во малтешката култура бидејќи Арапите владееле со островот до 11 век. Но, муслиманите никогаш не успеале да ја освојат Малта потоа. Имено, овде се водела битка за христијанска и исламска Малта за време на крстоносните војни, но и за христијанска и исламска Европа.

Оттука и познатите малтешки витези кои биле испратени во средниот век да ги бранат христијанските темели на овој остров. Малта беше симбол на победата над исламот за цела Европа во тоа време, кога во 1565 година неколку витези успеаја да го одбранат островот од војската на Сулејман Величествениот.

Ако Малта биде прегазена, тоа ќе биде крај на Европа

Се чинеше дека островот бил брзо освоен, па дури и британската кралица Елизабета тогаш рече дека ако Малта биде совладана, тоа ќе биде крај на Европа. И Волтер пишуваше за оваа голема битка за Европа. Островот го бранеле само 6.000 луѓе, а турскиот султан ,,удрил” со 200 бродови и речиси десет пати повеќе војници.

Позната во историјата како Големата опсада на Малта, битката означи пресвртница – победата доведе до обединување на цела Европа против истиот непријател и го смени текот на историјата. Малтешките витези го бранеа островот додека Европа стоеше настрана и чекаше да падне Малта.

Затоа витезите имаат посебно место во историјата на островот, и тие сѐ уште предизвикуваат силни емоции во меморијата на Малтезецот. Затоа, насекаде, од украси на згради до сувенири, можете да го видите симболот на витезите од Малта – посебен украсен крст.

Арапски имиња на места

Но и близината на арапските земји остави силен белег. Често местата се нарекуваат со арапски имиња; некои места имаат своја „медина“, утврден центар во кој некогаш се наоѓал трговски центар, со мали улици и бројни бунари, исто како и низ целиот Магреб Медитеран.

Најпознатото такво место е всушност град во центарот на островот кој уште се нарекува и Мдина, а во минатото бил главен град на Малта. Опкружен е со прекрасен бедем изграден од Норманите откако ги поразиле Арапите околу 1000 г. Исто така се нарекува Тивок град, атрибут што сигурно му одговара бидејќи во бескрајните тесни улици и затскриени плоштади овде навистина може да се почуствува тишината.

Се чувствувате како да сте во Тунис или Мароко, архитектурата многу потсетува на тие земји и има малку заедничко со медитеранската конструкција на која сме навикнати во другите делови на Медитеранот.

Мирната, убава Валета

Ако сте се одлучиле за друг дел од градот, ова можеби не е лошо решение, но ќе мора да патувате до пристаништето покрај брегот со градски автобуси, кои обично се преполни и честопати нема соодветен возен ред. Популарни места за излегување се, на пример, Сент Џулиен и Пасивил, кои се будни ноќе, а дење спијат и служат само како дел од рутата до плажите на западниот дел на островот.

Malta: Country Profile | Freedom House

Валета е како маало, напротив, тивко и дење и ноќе. Продавниците се затвораат рано, како и бројните владини канцеларии лоцирани овде. Таму ретко ќе видите автомобили бидејќи поголемиот дел од градот е пешачка зона, а кафулињата не работат навечер како и многу ресторани бидејќи по 19 часот ги затвораат вратите. Валета е позната по својата историја и значи многу за Малта, а името го добила по малтешкиот војсководец Де Валет кој одиграл клучна улога во одбраната од Турците за време на Големата опсада.

Златната катедрала Св. Ивана

Тој имал тврдина и големи бедеми изградени околу Валета откако Европа решила богато да ги награди Малтежаните со храброст да се бранат од исламот. Тие дефинитивно треба да се посетат при минување низ Валета, бидејќи нудат прекрасен поглед на другите делови на градот и на отворено море.

Во центарот е катедралата Св. Јован во кој се позлатени големи делови од сводот и ѕидовите. Едно од најубавите места за пиење кафе е токму таму, пред катедралата, во едно од ретките кафулиња. Овој барокен дел од градот е наменет за елитата и богатите сопственици, бидејќи само неколку можат да си дозволат станови во најстариот град на Малта. Ако сакате да ја посетите Валета, задолжително направете го тоа во работните денови, пред да се затворат продавниците. Во спротивно ризикувате убавата Валета да биде напуштена и осамена, а вие да се разочарате од туристичката понуда и услуга.

Комино

Навистина, едно ќоше од светот каде што имате чувство дека времето застанало и можете да ги слушнете сопствените мисли во таа медитативна средина! Од друга страна, на Комин ќе уживате во морето и зовриената песочна плажа меѓу сртовите од карпите. Морето е кристално чисто и прекрасно зелено-сино, а можете да го поминете тесниот залив.

Сината лагуна ќе биде толку незаборавна дестинација за вас, ќе уживате во неа, иако за оние со попрефинет вкус, со гласна денс музика на брегот и толпа луѓе, можеби тоа не е најнезаборавниот дел од патувањето во Малта. Сепак, мојот пријател и јас Comino беше сладок вовед во летото бидејќи тоа беше нашето прво капење во јуни. И морето е толку мрачно непроирно што едноставно не можете да кажете „не“ на пливањето …

Селото на Попај

Од другата страна на Мелие, пак, можете да најдете светски позната атракција – селото на Попај. Можете да гледате куќи од цртани филмови и да играте во главниот малтешки забавен парк – целото село е преуредено во стилот на бајка, а филмот Попај е снимен во него. Во овој северозападен дел на островот можете да пешачите до блиската Златна плажа чие име зборува само за себе. Напорот што го вложивте одејќи неколку милји до неа- вреди! Скриена меѓу карпите, оваа мала песочна плажа е прекрасна оаза во која можете вистински да се опуштите.

Единствениот проблем е што овде обично доаѓаат премногу луѓе, па шармот на малку дивата плажа брзо се губи. Овие плажи се всушност најдобри ако сакате да уживате во сонцето и морето, но од Валета се оддалечени речиси два часа со автобус, па мора да сметате на фактот дека возењето ќе ви одземе многу време. Во исто време, мора да бидете подготвени за неподносливата гужва во автобусите.

Шеќер за крај

За крај на вашиот престој во Малта може да оставите обиколка на централниот и источниот дел на островот. Да лативте полудневен пат (цените на ваквите патувања се – од 6 до 10 евра!) за да можете да посетите места поврзани со традицијата и културата на Малта. Едно такво место е рибарското село Марсакслок, кое е светски познато по своите специјални шарени чамци наречени луцу, на кои и денес ловат локални рибари. Ова се всушност повеќе чамци отколку бродови и се специфични во сино-жолто-зелена боја, а некои од предната страна традиционално цртаат очи што ги држат подалеку од магии.

Тука дефинитивно треба да дојдете за специјалитети од риба, бидејќи рибата е свежа и попристапна отколку во Валета, а селото е живо, бидејќи таму често се одржуваат саеми. Марсаклок е единственото село на Малта кое ја преживеа глобализацијата и го одржа традиционалниот и домороден малтешки начин на живот. Можете исто така да возите до друго природно чудо во близина на селото – Сината пештера и карпата Дингли и така да ја завршите нашата одисеја околу Малта.

Гледајќи наназад, Малта е навистина дестинација која секој треба да ја посети. Иако е мал, тој е полн со култура и традиција; овде се отсликува речиси целата историја на Европа. Малкумина Европејци знаат дека малата Малта даде таков придонес во одбраната на христијанската вера и европската култура. Орденот на витезите на Малта сѐ уште потсетува на тоа. Сепак, многубројните новодојденци, либерализираната економија што го направи финансиски центар, и глобализацијата го прават нешто потешко да се дојде до автентичната малтешка душа. Се исплати да го барате бидејќи Малта нуди авантуристички и празничен одмор со чувство на суптилна радост и (не)поднослива леснотија на постоење.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement