Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Малку туристи, многу содржина: шпански скапоцен камен идеален за љубителите на активниот одмор во недопрена природа

Љубителите на мали, тивки места и средновековни села во прекрасна природа, сигурно ќе уживаат во еден таков амбиент сместен на северот на Шпанија, во близина на Баскија.

Долината Тобалина (Valle de Tobalina) е прекрасно место со недопрена, чиста природа, со само неколку населени места. Малку туристи, и многу содржина. Најистакната е реката Ебро, која ви овозможува да шетате низ кањони, села, огромни камени мостови од средниот век, зеленило на шуми и паркови, сè до прекрасните водопади што паѓаат од карпите, формираат базен и пештера зад нејзините водени „завеси“.

Прекрасното средновековно село се нарекува Cascades de Pedrosa de Tobalina каде шпанската традиционална кујна е на менито тука, па љубителите на паела, омлет, тортиља, сангрија и други деликатеси ќе ги разгорат вашите насмевки.

Природно кралство

Долината е дел од Паркот на природата од 1992 година, и бидејќи овој рурален дел на Шпанија замени голем дел од своето население со метрополи, природата го направи својот данок. Сега е уште поубава дестинација за љубителите на планинарење, пешачење и возење велосипед – патеките се подготвени за нивните гости.

Тоа е мало гратче со само илјада жители на северот на Шпанија. Од Билбао е оддалечено само час и половина и припаѓа на областа наречена Бургос, која е близу до познатата рута Camino de Santiago.

Ова место испушта средновековен воздух, и кога ќе ја завршите посетата на Valle de Tobalina, имате уште многу работи што треба да ги видите: познатата катедрала Бургос, за која многумина сметаат дека е една од најубавите во цела Шпанија, Музејот на човечка еволуција, стариот град некогаш освоен од војската на Наполеон, манастир со прекрасен внатрешен двор, монументална градска порта…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Cotton Club

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк....

Advertisement