Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Малдивите планираат да ги вакцинираат сите туристи кои ги посетуваат

Размислувате за годишен одмор, но не сте сигурни дали ќе можете да ја посетите посакуваната дестинација без да бидете вакцинирани против Ковид-19?

Ако сонувате за Малдивите, не грижете се! За да ја исполни својата цел 1,5 милиони туристи во 2021 година, островската земја спроведува програма за вакцинација на посетителите веднаш по пристигнувањето. Абдула Маусум, министерот за туризам, изјави дека новата иницијатива се вика 3V – Visit, Vaccinate & Vacation. И додека овој тропски рај е отворен за посетители од јули 2020 година, сите гости на прекрасните острови мораа да донесат негативен PCR резултат со текст не постар од 96 часа кога доаѓаат со потврдена резервација за хотел.

Иако сè уште немаме јасно дефинирана временска рамка кога островот ќе започне да ги вакцинира туристите, министерот додаде дека процесот нема да започне пред да се вакцинираат сите жители на Малдиви. Досега, околу 51,5 проценти од населението примило барем една доза на вакцина, додека 4,8 проценти биле повторно вакцинирани, според глобалниот трагач за вакцинација на Ројтерс. „Не мислам дека набавките за вакцини се проблем на Малдивите – нашата популација е релативно мала“, рече министерот, истакнувајќи дека Кина, Индија и програмата Ковакс на Светската здравствена организација придонеле за тоа. „Квотата што ја добиваме од разни организации и пријателски земји исто така ни помага“, додаде тој.

Патем, ова не е единствената програма на Малдиви што им овозможува на патниците да се одморат во мир и спокој, но тие секако се првата нација што развија ваква иницијатива. Минатиот месец, Rosewood Baha Mar Resort рече дека неговите гости ќе летаат со приватен авион бесплатно доколку се случи да бидат заразени со вирусот корона за време на нивниот престој, додека голем број оператори на авиокомпании работеа со чартер компании за да создадат приватни оддели за патници за да ги надминат изолирани од потенцијална инфекција. Бидејќи се повеќе и повеќе дестинации им ги отвораат вратите на патниците од целиот свет, сметаме дека конечно е безбедно да го испланирате вашиот одмор.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement