Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Магичен Ротердам: Град на реки каде што се јаде одлична храна на секој агол

Најголемото пристаниште во Европа и вториот по големина град во Холандија неодамна беше домаќин на Евровизија каде триумфираа Италијанците. Но, дури и со Евровизија и без него, Ротердам е полн со интересни работи што вреди да се видат, па ајде да одиме по ред …

Град на реките

Ротердам лежи на бреговите на „Nieuwe Maas“, кој припаѓа на еден од потоците на Рона. Ова е токму одличната вест за екскурзионистите бидејќи таквата локација носи многу поморски приказни, а една од нив е секако и одличниот поморски музеј. Присуството на реки подразбира и мостови. Особено вреди да се спомене мостот Еразмо, тој беше завршен во 1996 година и ги поврзува северниот и јужниот дел на градот.

За љубителите на добра храна

Холандија е позната по своите палачинки и ‘ржан леб, а љубителите на храна не треба да ја пропуштаат посетата на Марктал. Иако има деловни и станбени простории, има и многу ресторани и пазари. Говорејќи за рестораните, да речеме дека во Ротердам можете да најдете сè – од достапни снек барови до оние ресторани со Мишелин ѕвезди.

Мешавина од старо и ново

Во градот, кога станува збор за архитектонски стил, доминира железо и бетон. Причината за ова е многу едноставна – во Втората светска војна градот целосно бил срушен, па затоа е модернизиран и обновен. Сепак, некои места беа поштедени од бомбардирањето, а едно од нив е „Delfshaven“, старо пристаниште кое денес е едно од најживописните места во градот. Откако ќе бидете таму, не заборавајте да се освежите со ладно пиво во пиварницата „De Pilgrim“.

Други места што вреди да се споменат

Ако пристигнете во Ротердам со воз, вашата турнеја може да започне веднаш на станицата. Имено, железничката станица е импресивна зграда што ја користат повеќе од 110 илјади луѓе на ден.

Зоолошката е направена на посебен начин и животните се делат според континентите и земјите. Ретки видови, како што се црниот носорог и поларната мечка, исто така може да се најдат тука. Ако патувате со деца, зоолошката градина е дефинитивно одличен избор.

Посетата на Миниворлд Ротердам ќе ги израдува децата, како и возрасните. Овде можете да го видите модерниот и стариот град во минијатурна форма и да добиете многу информации за населбите и зградите. Затоа, ако сакате да избегнете разгледување со автобус и да видите што е можно повеќе, можеби и тоа не е лоша комбинација.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement