Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Локациски сместен 258 метри под нивото на морето: Дали е ова најстариот град на светот?

Станува збор за една од најстарите населби во светот од каде што се развил и град, а на чие подрачје се пронајдени докази за живот стар околу 11.000 години …

Кога се зборува за најстариот град во светот, редовно се споменуваат Луксор во Египет и Дамаск во Сирија, а некои одат дотаму што тврдат дека тој е главен град на Грција, иако според некои истражувања Винковци е двојно постар од Атина и најстарата континуирана населба во Европа. Некои историчари, пак, тврдат дека титулата најстар во светот му припаѓа на Ерихон – палестински град во долината Јордан на Западниот Брег, кој денес има околу 20.000 жители.

Станува збор за една од најстарите населби во светот од каде што се развил и град, а во архелошкиот простор се пронајдени докази за живот стари околу 11 илјади години.

Се верува дека неговите први жители биле ловци од средното камено доба, додека археолошките ископувања и откривањето на древни канали за наводнување, српови и остатоци од жито потврдија дека земјоделците живееле тука илјадници години. Областа околу Ерихон, имено, сè уште е позната по одгледување урми, агруми, банани, зеленчук и цвеќиња.

Археолозите го потврдија постоењето на дваесетина населби на овој простор во доцното камено време. Населбите биле опкружени со бедеми со кули, а луѓето живееле во живеалишта од исушени тули.

Во текот на својата долга историја, областа на денешен Ерихон била населена со номадски племиња како Аморејците и Ханаанците. Има многу интересни работи поради кои многумина, како и ние, пишуваат за Ерихон денес, а во Библијата се споменува и како град кој Исус Навин (Јошуа) го освоил при влегувањето во ветената земја.

Интересот за Ерихон не престанува со милениуми, а тоа се причините поради кои туристите доаѓаат во Ерихон и кои се користат за привлекување патници на западниот брег и покрај политичката ситуација, но и пандемијата на коронавирус.

Ако ви треба дополнителен мотив да го ставите на вашата листа на желби, Ерихо денес ја носи титулата најниско лоциран град во светот бидејќи се наоѓа на 258 метри под морското ниво. Дополнителен плус е што се наоѓа во близина на популарното Мртво Море.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Даф призна дека достигнала фаза во која, денес, целосно го прифаќа своето тело и не е заинтересирана никогаш повторно да живее според холивудските стандарди...

Wall Street

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986...

Green Tea

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се...

Wall Street

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување! Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер...

Advertisement