Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Локална препорака – 5 омилени дестинации на Италијанците

Италијанците сакаат да уживаат, а со тоа и да одмараат. Секој август, поголемиот дел од земјата се „затвора“ и се упатува кон плажи или планини.

Рестораните се затвораат, цели канцеларии активираат колективни одмори со вклучени автоматски одговори, а нацијата дише рамномерно. Единствено што Италијанците повеќе сакаат од лежалка во август, е одмор во италијанска лежалка. Сепак, иако Италијанците најмногу сакаат да ги поминуваат своите одмори во својата земја, тие не одат на места каде одат повеќето странски туристи.

Италијанските одмори се базираат на поинаква рута од вообичаената мрежа на уметнички градови, тоскански ридови и дивата Сицилија. Додека сте таму, тие истражуваат планински ливади, се релаксираат на диви плажи, пареа во врели извори или посетуваат помалку познати градови. Еве каде можете да најдете Италијанци на одмор.

Тусија (Лацио)

Наречена по античката етрурска цивилизација што живеела тука во пред-римско време, оваа област на северен Лацио, неколку часа северно од Рим, има сè: ридови, села на карпи и светкави езера. Селото Цивита ди Багнореџо, едно од најубавите италијански борџии (sидови) е неговата најпозната точка. Сместено високо на рид помеѓу три кањони и со само 12 постојани жители, неговата нереална убавина е достапна само преку мост, висок 366 метри што поминува низ бездната. Откако ќе ја поминете вратата, можете да шетате низ улиците од ренесансата и околу работ на градот, кои порано беа многу поголеми – пред неговите надворешни рабови да се втурнат во кањонот. Повеќето луѓе остануваат помалку од еден час, но дефинитивно треба да застанете на ручек во Алма Цивита, врвен модерен ресторан во пештера што Етрурците го извајаа пред повеќе од 2000 години.

Урбино (Марке)

Во централниот регион Марке, на истокот од земјата, се наоѓа Урбино, еден од најголемите италијански уметнички градови. Градот има и огромен Палацо Дукале со две кули, дворот на војводата Федерико да Монтефелтро, еден од главните иницијатори на ренесансата надвор од Фиренца. Неговата пространа палата сега е огромна уметничка галерија каде што можете да ги видите делата на Пјер дела Франческа, Ботичели и Рафаел.

Всушност, Рафаел е роден токму на улица – неговиот татко бил дворски сликар на Федерико. Во неговиот роден град, можете да видите што се вели дека е неговото прво уметничко ремек-дело: Мадона и Чајлд, насликани кога имал само 15 години. Но, не е сè во галериите тука. Денес, Урбино е жив универзитетски град, така што можете да им се придружите на студентите на брегот (навлажнет леб, полнет со нешто од блитва до шунка и сирење), додека гледате во покривите од теракота и стутканите ридови зад Парко дела резистенца, зелениот простор под руинираниот средновековен стапица.

Марема (Тоскана)

Познати Римјани сакаат да ги поминуваат своите викенди на јужниот дел на тосканскиот брег. Тука ќе најдете прекрасни плажи, драматични градови на врвот на кањонот и одлична храна и пијалок. Ако е лето, посетете ја плажата Монте Арџентарио или талкајте низ Капалбио, ридест град кој има импресивен поглед на крајбрежјето. За еден час, Питилјано е во тебе, драматично поставен на работ на кањон, чии куќи се издлабени од самата карпа. Градот е познат како италијански „Мал Ерусалим“ по својата еврејска заедница која датира од 16 век.

Западно од Питилјано, скокнете на задниот дел на Монте Амиата, заспан вулкан кој се надвиснува над јужниот дел на Тоскана и ќе стигнете до спектакуларните топли извори на Сатурн. Во Каскат дел Мулино, водата блика од заспаните каскади, формирајќи природни кади, додека Терме ди Сатурнија, има базен во внатрешноста на кратерот, а водата оди директно од изворот.

Камогли (Лигурија)

Кога Чинкве Тере е неподносливо преполн и Портофино е пребукиран, Италијанците се упатуваат кон Камогли, потценетиот дел од брегот на Лигурија. Опкружен со дрвени ридови, со куќички во боја на слатки наредени покрај заливот со камчиња, Камогли е класична италијанска ривиера, која сè уште го задржува чувството за минатото. Гранд хотелот Ценобио деи Доги се наоѓа на влезот во заливот, со тераси со поглед на вода. Градот е прекрасен за лутање, но нашиот совет е да се искачите на тврдината од 13 век, Кастела дела Драгонара.

Алпе ди Сиуси (Јужен Тирол)

Кога ќе стигне август, Италијанците имаат две опции: плажа или планина. А горе во Доломитите е Алпе ди Сиуси, пејзаж на повлажни зелени ливади. Толку е надвор од овој свет што се чувствува како филмски сет – особено ако останете среде сето тоа во Adler Lodge Alpe, зачудувачки модерен хотел сместен на рид со отворен базен со бесконечност со поглед на планинскиот венец. Следете го звукот на ѕвончињата од големите стада крави се до малга (планинска фарма) неколку минути пешачење за домашно месо, сирење и палачинки.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement