Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Ложа на езерото Мањара Килимамоја, Танзанија

Од рамнините на Серенгети до врвовите на највисоката планина во Африка, дивата и разновидна земја Танзанија им нуди на патниците вкус на природата на најспектакуларно ниво. Иако
Сместен на работ на долината Голема Африканска Рифта, со прекрасен поглед кон езерото Мањара, ,,ложата со пет sвездички” езерото Мањара Килимамоја, може да се пофали со сите луксузни удобности, потребни за уживачки престој во возбудливата Африка.

Со поглед на планината Меру и на чист ден, планината Килиманџаро, ложата е сместена на чисти бујни зелени градини со локална вегетација со над 130 видови птици. Сите 50 апартмани имаат панорамски поглед на околината и, во вистинска мода на планинарски дом, се опремени со надворешен туш и камини. Вкусно украсени, собите се опремени со сите удобности што би ги очекувале од ложата со пет sвезди.

Ресторанот „ Acacia“ служи од африкански деликатеси до свеж стек на скара и јадења од целиот свет. Се чувствувате премногу пријатно во вашата соба? Нарачајте услуга во соба за да уживате во вашиот приватен простор пред постојано проширениот африкански пејзаж.

Лоциран веднаш до главниот салон, Nyati Bar, целосно опремен со вашите омилени пијалоци и избор на коктели од резидентните миксолози-совршени за аперитив или пијалок после вечера. Базенот со преливен канал околу обемот, кој нуди совршена симетрија помеѓу опкружувањата и нивото на водата, е едно од омилените места на гостите за дружење, со коктел во базенот слушајќи го потпевнувањето на птиците или само уживајте токму во срцето на мајката природа. Уживајте во вечерните часови седејќи околу огнот, споделувајќи ги сафари авантурите во денот додека го пиете омилениот пијалок.

Езерото Manyara Kilimamoja Lodge е идеално место во кое ќе го базирате вашето северно сафари искуство. Кратерот Нгоронгоро, Олдеани, езерото Ејаси, езерото Мањара и висорамнините Нгоронгоро се на кратко возење од ложата.

Ложата е во сопственост и управувана од Wellworth Hotels and Lodges, организација од семејствата на Танзанија, чија главна цел е да ги подигне гостопримството и стандардите за квалитет на туризмот и услугата во Танзанија. Доживејте вистински луксуз на Велворт начин!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement