Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Лизгаво, нерамномерно и високо: 7 места од сечија листа на желби, кои не се толку лесно достапни како што мислите

За време на пандемијата коронавирус, ние фантазиравме, виртуелно истражувавме и планиравме каде ќе патуваме кога е можно на безбеден начин. Списокот на желби вклучува популарни туристички атракции до кои не се доаѓа лесно како што изгледа на прв поглед …

Островите Галапагос

Островите Галапагос се зачудувачка група острови во Тихиот океан долж екваторот, кои кријат бројни природни убавини, како што се неверојатни ендемски животински видови кои не можат да се видат на друго место на Земјата. Не е ни чудо што многумина се наоѓаат на списокот со желби за посета.

Но, треба да знаете дека патувањето до островите Галапагос не е лесно како во другите слични рајски дестинации. Бродовите се помали и понепријатни, морето е грубо – особено за време на ноќни крстарења, а солидни пристаништа се ретки. Потребна ви е добра рамнотежа за да скокнете од брод до самото копно и обратно. Навистина, многу луѓе непланирано завршуваат во водата затоа што не им е грижа каде се наоѓаат.

Мачу Пикчу

Кој не би сакал да ги види во живо остатоците од светиот град на Инките, највисокиот дел на источните Анди? Иако само мал број луѓе ги чувствуваат последиците од висинската болест на 2350 метри надморска височина на која лежи Мачу Пикчу, тука треба да се биде во добра состојба за непречено движење на нерамен терен. Исто така, треба да имате добар мочен меур за посета, бидејќи наводно има само еден тоалет на местото – оној пред главниот влез.

Национален парк Бвинди

Љубителите на животни сонуваат да видат планинска горила во нивното природно опкружување, па сакаат да го посетат Националниот парк Бвинди во Уганда, каде живеат околу половина од сите единки од овој загрозен вид. Но, треба да знаете дека тука ве очекуваат не толку пријатни метеоролошки и други услови. Земјата е обично влажна, нерамна и покриена со лисја и гранки што можат да достигнат до вашиот струк. Згора на тоа, не постои цврста гаранција дека ќе забележите планинска горила, а понекогаш треба да пешачите осум часа низ паркот за да ја постигнете таа цел.

Комплекс на храмови во регионот Ангкор

Неверојатно е искуството да се видат во живо прекрасните комплекси на храмови во областа Анкор на Камбоџа. Но, не дозволувајте спектакуларните сцени да ве одвлечат од погледот кон местото каде што шетате – може да се заглавите на скапани корени на дрвјата или на некој полу-закопан камен. Иако најпосетуваниот Анкор Ват е претежно прилагоден за туристи, во некои други храмови можеби ќе ве изненади стрмнината на скалите со гази помали од големината на просечните стапки, што го отежнува искачувањето. Овие места во никој случај не се за оние кои се плашат од височина.

Египетски пирамиди

Додека планирате фотографија за социјалните мрежи пред познатите египетски пирамиди, имајте на ум дека древните остатоци не се само за оние со чувствителни зглобови, туку и за клаустрофобија. Влегувањето во пирамидите понекогаш бара поминување низ тесни и ниски простори. Во самите гробници може да биде топло, загушливо и со непријатен мирис на мувла.

Песочни дини во Намибија

Кој не сонувал да се искачи на песочни дини и да ужива во зајдисонцето или изгрејсонцето во пустината? Намибија има некои од највисоките песочни дини во светот, а многумина сакаат да се искачат на дината висока 170 метри – „Dune 45“ – во областа Сосусвлеј во пустината Намиб. Но, тие не знаат дека целиот процес е зачудувачки бавен и макотрпен. Не само што треба да се борите со немилосрдното сонце, туку секој пат кога ќе стапнете на песок еден чекор напред, вашата нога се подлизнува еден до два чекори наназад.

Теотихуакан

Овој предколумбиски градски центар во Централна Америка изобилува со некои од најголемите пирамиди во светот, привлекувајќи многу туристи од целиот свет. Иако не мора да се искачувате за да уживате во прекрасните погледи, повеќето сакаат да го видат погледот од врвот на Пирамидата на Сонцето висока 65 метри. Ова не е лесна задача бидејќи скалите се стрмни и може да се потпрете само на сопствената рамнотежа и несигурните огради направени од јажиња. А кога сонцето ќе запече, нема каде да се скриете.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Откако е снимен во инвалидска количка, Бред предизвика дебата меѓу обожавателите кои тврдат дека неговата бивша е виновен за сè! „Бред Пит ја напушти...

Fine Living

Duffy London, бренд познат по своите скулпторски парчиња мебел, штотуку ја претстави својата нова лимитирана едиција Monument Valley масички за кафе… Со слоевит дизајн...

Green Tea

Истражувањата покажуваат дека свежо цвеќе во вашиот дом всушност може да го намали нивото на болка. Многумина од нас знаат за обичајот да испраќаат...

Cotton Club

Стилот не знае за години. Се работи за личност, лична перцепција и избор. Она што жената може да изгледа „забрането“ да го носи по...

Advertisement