Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Куќа во форма на змија која преку ноќ стана голем хит на Airbnb

Имотот се наоѓа во склоп на ботаничка градина, која е совршена позадина за пешачење, одмор и медитација…

„Quetzalcoatl`s Nest“ е голем хит на интернет платформата Airbnb. Станува збор за имот од 40 хектари во Наукалпан де Хуарез во близина на Мексико Сити, и има облик на пердувесто змиско божество од древната централноамериканска култура.

Имотот го добил името по богот на ацтеките змии Кецалкоатл, а била изградена природна пештера длабока шест метри. Зачудувачкиот мексикански архитект Хавиер Сеносиаин е одговорен за зачудувачкиот изглед кој органски се вклопува во околината и вклучува глава и опашка на змија.

Гнездото на Кецалкоатл вклучува пет спални соби за максимум десет луѓе. Просториите не се разделени со врати, туку со долги тунели кои се вртат по прекрасна зелена оаза. Има и добро опремена кујна со трпезарија и две бањи.

Имотот е дел од ботаничка градина која е совршена позадина за пешачење, релаксација и медитација.

Се издава по цена од околу 350 евра за ноќевање. Или барем тоа е цената за среќниците кои ќе успеат да најдат слободен термин и да го резервираат ова необично сместување.

Откријте дел од она што го нуди Кецалкоатловото гнездо во нашата фотогалерија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement