Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Крајот на земјата? Романтичен дел од Островот каде карпите се впиваат со огромниот и непрегледен Атлантски Океан

Ако некој ни препорача да посетиме земја во која доминираат зелени предели, камени куќи и песочни плажи, веројатно ќе помислиме на Франција, Италија или португалски села. Сепак, постои еден дел од Европа – подеднакво живописен, романтичен, рурален, кој не е преполн со туристи.

Именуван како „Land’s End“, односно крај на земјата, и се однесува на југозападниот крај на англискиот остров, во регион (округ) познат како Корнвол. По неговите брегови, не останува ништо друго освен широкиот Атлантик, кој можете да го набљудувате од песочните плажи каде што морето се урива врз околните карпи.

Неговото античко име од грчката ера бил Белерион – Местото на Сонцето. Тука можете да започнете планинарска авантура и да прошетате низ англиски карпи со фантастичен поглед.

Покрај брегот ќе наидете на живописни рибарски села или мали градови, каде до неодамна се зборувало на посебен келтски јазик (т.н. корнски јазик). Но, и денес се учи во некои училишта.

Иако целиот регион изгледа мирен, тоа не значи дека во него нема живот. Така наречен. Театарот „Минак“ е популарно место за собирање домашни и странски гости, и тоа е театар на отворено што е делумно врежан во карпите. Го красат бујни тропски градини, а легендите велат дека е изграден од локална девојка со голи раце.

Доколку сакате да уживате во песочниот залив, застанете покрај плажата Ламорна, а во околината можете да најдете прекрасни колиби од англиски соништа.

Најпознатото село во близина на Корнвол се вика Кловели, затоа не заборавајте да ја искористите можноста да ги прошетате неговите улички. За тоа пишуваа и Чарлс Дикенс и Радиард Киплинг, и ако сакате да живеете во него, мора да се согласите на одредени услови на локалната заедница, како што е активното учество во животот на заедницата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement