Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Космодромот Бајконур: Некогаш најважната советска вселенска база, денес Мека за трпеливи (аван) туристи

Ракетни фрлачи, полигони за испитување и лансирање ракети, ракетни авиони и проектили може да изгледаат како вистински мали градови, со многу згради и уреди за лансирање и следење проектили; кули, лансирни рампи, хангари, радари, контролни и други центри. Првиот воен ракетен дострел го изградија Германците во близина на Пенеминде на Балтикот. А најважниот, можеби најмистериозниот дострел на ракетите е советскиот Бајконур во Казахстан, кој го лансираше првиот вештачки сателит, првото вселенско летало со екипаж, како и најголемиот број вселенски летала од советските и руските вселенски програми.

Космодромот Бајконур се наоѓа во средината на огромната централноазиска пустина, 2600 километри југоисточно од Москва и 1300 километри од казахстанските градови Нур-Султан и Алмати. Во 1957 година, Советскиот Сојуз го лансираше првиот вештачки сателит Спутник 1 во орбитата на Земјата. Четири години подоцна, Восток 1 полета со Јуриј Гагарин, а во 1963 година, Валентина Терешкова, како прва жена во вселената.

Во 2011 година, вселенската мисија на НАСА Спејс Шатл е повлечена, но космодромот сè уште работи ревносно, исто така предизвикува интерес за возбудливото минато. Оддалеченоста од населените места и близината на екваторот (со цел да се искористи брзината на ротацијата на Земјата) беа некои од условите за избор на локацијата на космодромот. Додека американската вселенска програма се појави на источниот брег на Флорида, каде што беше изграден вселенскиот центар Кенеди, Советскиот Сојуз најде оддалечена локација во рамките на границите за тестирање на проектили во Казахстан, поконкретно, во пустелија покрај реката Сер Дарја.

Во населбата Тјуратам (или Торетам) веќе постоеше железничка станица за товарни возови, изградена за геолози и рудари кои бараат нафта во екстремни климатски услови. Температурите се искачија над 50 Целзиусови степени во лето, а ледените бури се оладија до 30 степени под нулата во зима. Бајконур е изграден од илјадници работници, а огромниот објект го вклучуваше најголемиот вештачки кратер на планетата: 250 метри долга, 100 метри широка и 45 метри длабока лансирана јама. Изолацијата на казахстанското уништување за астронаутите, исто така, послужи како еден вид подготовка за подеднакво осамените услови што ќе ги чекаат кога ќе бидат отстранети од земјата.

Со распадот на Советскиот Сојуз во декември 1991 година, Казахстан се стекна со независност и одеднаш најважната руска вселенска база се најде на „странска почва“. Во 1994 година, Русите потпишаа договор за закуп со Казахстан за Бајконур, кој со текот на времето стана мека за туристите кои бараат малку поинакво патничко искуство. Но, дозволите за посета на космодромот не се добиваат лесно, ниту пак е дозволено разгледување самостојно, без водич. Типична турнеја вклучува посети за лансирање објекти, како што е платформата од која Јуриј Гагарин полета во вселената, како и разгледување на различни објекти кои потсетуваат на возбудливото минато на славните денови на советската вселенска програма. За да го посетите Бајконур, треба да патувате во Астана или Алмати проследено со лет до Кизилорда и возење по пат или бавен воз на запад до дестинацијата.

Цената на стандардната турнеја од пет ноќи во хотелот Спутник, која вклучува гледање на лансирањето, е нешто повеќе од 3750 долари и ги вклучува потребните дозволи за пристап до космодромот, водичите, транспортните услуги во Бајконур, како и дозволата за фотографирање. и видеа. Регистрациите за тури мора да се направат најмалку 45 дена однапред, а датумите на следните лансирања можете да ги проверите и на веб-страницата на Baikontour.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement