Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Кои се најлуксузните локации за 2021 година

Соочени со низа постојано менливи можности и ограничувања за патување, луѓето сега избираат да останат поблиску до природата. На пример, активностите како кампување, пешачење, пливање и начин на живот на авантура на отворено ќе бидат повеќе ценети како безбедно, беспрекорно и автентично искуство.

Заедно со патувањата, бегствата од земјата и празниците во вилите се други трендови што се во подем и се во првите редови на индустријата во развој. Слободното движење низ селата со големи отворени простори и намален број луѓе привлекуваат патници и семејства.

Одморите во вили, од друга страна, нудат простор и изолација, а изнајмувањата оваа година се зголемија во популарност. ,,Дом од дома” или единица за само-угостителство сугерира дека повеќе луѓе се оддалечуваат од хотелската индустрија на места каде што можат да останат подолго време, на сопствен ризик.

Семејствата кои сакаат да се внесат свежина во секојдневието на својот дом, копнеат по широко отворени простори и копнеат по нешто поинакво. Кампувањата или „glamping-от“сега се зголемуваат во интерес за луѓето кои сакаат да се нурнат во дивината.
Glamping“, најчесто познато како гламурозно кампување, е чудо на луксузни и експериментални патувања. Се работи за излегување од тепаната патека и излегување од зоната на удобност или пак враќање во неа. Со кампување што им дава шанса на луѓето длабоко да се поврзат со светот, glamping ви дава шанса да шетате таму каде што другите не го правеле тоа. Од колиби и викендички, шатори до вили и куќички на дрво, луксузното кампување има способност да коегзистира со која било структура, оставајќи вечен впечаток.

Доживувањето на одмор каде што сте опкружени со глетката и звуците на мајката природа, ги ставаат вашиот ум и благосостојба на прво место.

Способноста да се остане во квалитетно сместување е она што го доживува луксузот во природата. Повеќето од структурите се цврсти и многу добро изолирани.

Ако не сте сигурни дали ќе останете во хотел или ќе поставите шатор за пауза, глампингот е одлична средна опција за да ја прифатите природата додека се чувствувате сигурно и удобно.

Еве некои од најдобрите луксузни луксузни дестинации во светот:

Clayoquot Wilderness Resort , Канада

Сместена на островот Ванкувер во Канада, дивата ложа Clayoquot е едно од најбогатите искуства за кампување што треба да се проба. Домот е достапен само со хидроавион, и е поставен меѓу шума од четинари. Кампот има 25 шатори од платно кои нудат ентериери со модерен стил за да ги надополнат своите локални парчиња дизајнирани од занаетчии.

Секој шатор е опремен со низа активности, вклучувајќи опрема за нуркање и опрема за риболов. Тие исто така нудат активности како часови по јога, стрелаштво во шума, кајак и гледање мечки. Областа е исто така позната по своите славни пет: китови, мечки, ќелави орли, морски лавови и видри.

Одморалиштето вклучува Спа за исцелување, погодно и за физички и за духовни реставративни третмани, кое доаѓа со кади, сауни и столови за масажа. Овој висококвалитетен летен камп, исто така, вклучува оброци од извршниот готвач, Ашер Блекфорд, кој користи врвно одржливи, локално одгледувани и храна за состојки за да понуди вистински вкус на дестинацијата.

Нивната политика вклучува три, четири, седум или десет ноќевања со цени во просек од 3.900 американски долари по лице, по ноќ.

Four Seasons Tented Golden Triangle, Тајланд

Околу северниот дел на Тајланд, во Чианг Раи, се наоѓа познатиот логор „Златен триаголник“ со шатори од четири сезони. Познат по своето слонови за слонови и бањата во џунглата, овој камп е достапен само со брод. Тие нудат персонализирани водени активности и експедиции, како и часови за масажа и уникатно правење коктели.

Кампот има големи удобни шатори со рустикален современ ентериер. Ова вклучува бакарни кади, тушеви на отворено и кујна од Југоисточна Азија. Активностите вклучуваат пешачење, патувања по слонови, пливање, дегустација на вино, па дури и локален шопинг.

Нивната политика вклучува приспособен престој за два, три и четири ноќевања со вклучени многу активности колку што сакате. Цените во просек од $ 2.467 за ноќевање.

Soneva Fushi, Малдиви

Познат по плажите со бел песок и кристално чистите води, секој што бара бегство на плажа, треба да ја посети Сонева Фуши на островот Кунфунадхо на Малдиви. Опкружени со еден од најголемите корални гребени во светот, овие луксузни шатори нудат дури и приватни батлери на ваша услуга.

Од нуркање, риболов, сурфање и вечери на брегот на песокот до дување чаши и бања со шест сетила, опциите се бесконечни за релаксација. Има девет ресторани за вечера прилагодени на сечиј вкус: вегетаријански, растителни, пескатаријански, кошер и халал.

Со голем број одморалишта или кампови, Сонева Фуши е позната по романтиката што ја нуди за парови приватниот брег на песок во средината на океанот, погоден за приватна вечера.

Достапен е од меѓународниот аеродром Велана, со хидроавион или брод, островот дури нуди простор за повеќето приватни авиони со средна големина.

Цените за престој во одморалиштето се во просек од 1.480 долари за ноќ.

Minaret Station , Нов Зеланд

Станицата Минаре, во Нов Зеланд, се наоѓа на чело на долината на глечерите во близина на езерото Ванака. Познато е дека е една од најзатскриените и приватни луксузни алпски ложи во светот. Достапен само со хеликоптер, оваа оддалечена ложа е поставена 3.000 метри високо, опкружена со прекрасни планински погледи.

Гостите можат да уживаат во дизајнот на ентериер со високи кинг кревети и џакузи. Со вкупно четири вила, сместувањето во шатори е направено од овча кожа. Во центарот на сето тоа е заедничка планинска кујна. Готвачите ги користат најсвежите локални состојки и сите се добиени од работната фарма од 50.000 хектари на станиците Минаре, како и голем број морски плодови.

Активностите вклучуваат патувања со хеликоптер, пешачење, риболов со летање, пловење со џет, па дури и патувања за лов.

Нивната политика е наменета за групи или двојки во просек по 1.177 долари за ноќ.

Chiawa Camp, Замбија

Лоциран во националниот парк Замбези во Замбија, познато е дека повеќенаградуваниот камп Чиава ги нуди најдобрите сафари на целиот африкански континент. Во прилог на реката Замбези, нејзините сценски погледи на дивината се спектакл само по себе.

Секој шатор е ,,облечен” во богата африканска култура и гостите можат да очекуваат да ги видат дивите животни на нивниот праг. Дивиот свет вклучува слонови, лавови, леопарди, нилски коњ и многу повеќе.

Тие се познати по својата одлична кујна и често се опишуваат како афро / евро фузија, која се грижи за здрав живот со разновидно уживање.

Главниот луксузен сафари камп во Замбија нуди разновиден спектар на активности. Од возење за дивеч до прошетки со игра што го запираат срцето, како и кајакарство, пловење и риболов.

Цените за престој во кампот се просечни од 1.300 долари за ноќ.

Нема сомнение дека одржливото живеење базирано на природа ќе стане сè попопуларно од порано. Луксузното кампување е одличен начин да избегате од реалноста некое време.

Глампинг ја поддржува идејата дека сè уште можете да доживеете луксуз во пустината, а вклучува скапи места за кампување од висока класа со сите удобности што би можеле да ги посакате додека уживате неколку ноќи среде природа под ѕвездите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement