Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Кои се најдобрите градови за живеење во светот?

Оваа година, петта, но Дубаи расте од година во година, а во однос на безбедноста, го зазеде убедливото прво место…

Секогаш постојат различни фактори при изборот на место за живеење. Исто така, навистина ги разгледуваме факторите при патување. Безбедноста, одржливоста и економските показатели се меѓу нашите најважни ставки и секоја година страницата bestcities.org ги рангира најдобрите градови за живеење. Па, оваа година, редоследот е како што следува …

Лондон

Како економски и културен центар, овој град оваа година e прогласен за најдобар за живот во светот. Се издвојуваат првите места во категориите ноќен живот и поврзаност, а беше истакнато дека жителите можат лесно да патуваат или да се забавуваат до доцна во ноќта. Исто така има разновидни културни настани, и тоа на „лагер“.

Париз

Имагинарниот мирис на свежо печени кроасани и погледот на Сена и Ајфеловата кула се доволни за да го инспирираат секој посетител да фантазира за Градот на светлината. По Лондон, ова е втор најдобар град, а третото место е заземено во категории како шопинг и знаменитости. Исто така, стана дополнително прилагодено за пешаци и велосипедисти, а изградени се повеќе од 40 километри нови пешачки и велосипедски патеки.

Њујорк

Еден од градовите што секој сака да го види, годинава освои бронзен медал. Градот е „нагуглан“, а во однос на културната понуда, го зазеде второто место. Ресторани, барови, кафулиња и сè што Америка има да понуди – може да се најдат во „Големото Јаболко“.

Москва

Во однос на музеите и знаменитостите, овој град е прогласен за најдобар во светот, и беше заклучено дека културата е скоро на секој чекор. Московското население е и третото најобразовано во светот, веднаш по Лондон и Санкт Петербург.

Дубаи

Оваа година, петта, но Дубаи расте од година во година, и во однос на безбедноста, го зазеде убедливото прво место таму. Градот е, процентуално, со најголем број странци и одамна се етаблира како туристички и финансиски центар. Футуристички дизајн, но и постојана инвестиција, без дополнително развлекување, ќе го направи овој град уште попопуларен во блиска иднина.

Токио

Според ова истражување, главниот град на Јапонија е најдобар во категоријата ресторани. Градот постојано се гради и се инвестираат милијарди во поправка на инфраструктурата и создавање туристички атракции, а страшно многу е направено за последните Олимписки игри, кои се одржаа пред неколку месеци.

Сингапур

Овој град секако може да се пофали со одржливост, чистота и финансиска моќ, додека е петти во светот според БДП по глава на жител. Градот е технолошки напреден, и може да се пофали со најдобриот аеродром.

Лос Анџелес

Вториот град од САД на оваа листа е познат по забава, кулинарство и туризам. Според Гугл, трет најпребаруван град во светот, а четврт во однос на нивото на образование што може да го обезбеди. Се разбира, постојат и познати кафулиња и ресторани, од кои има неколку.

Барселона

Овој волшебен град зазеде третото место според ноќниот живот, а петто според добрите критики напишани на Tripadvisor. Времето е одлично преку целата година, многу може да се направи пеш и има многу зелени површини. Се разбира, ниту културната понуда не е за отфрлање …

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement