Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Кога ќе помислите дека сте виделе сѐ: 6 брутално убави села во Франција

Малите села низ Франција се како скапоцени дијаманти кои треба да ги откриете при следната посета…

Село кое ги заштитува ѕвездите: Moustiers-Sainte-Marie, Provansa

Сместено е на влезот во кањонот Gorges du Verdon и лежи во подножјето на драматичните карпи над реката Ада. Познат е по керамика и прекрасна капела од 14 век. Помеѓу карпите виси златна sвезда која, според традицијата, таму ја поставил витез.

Пејзаж од бајките: Riquewihr, Elzas

Гласини велат дека селото служело како инспирација за цртаниот филм на Дизни, Убавицата и Ѕверот. Шарените колиби од 16 век се украсени со цветни балкони. Покрај својата убавина, Riquewihr е поносен со одличното производство на вино.

Светилиште за уметници: Pigna, Корзика

Средновековното село на ридот ќе ви понуди улици со камчиња и сино-затемнети прозорци опкружени со маслинови дрвја. Познат е по традиционалните украси, грнчарија, уметнички галерии и доколку имате среќа, ќе наидете на претстава.

Царство на мирис: Grasse, француска ривиера

Скриен во ридовите северно од Кан, градот е центар на француската индустрија за парфеми и произведува две третини од сите природни ароми на земјата. Во него ќе најдете триесет фабрики за парфеми кои нудат тури за водичи и работилници за правење парфеми.

Како од уметничкото платно: Auvers-sur-Oise, Val-d’Oise

Познатиот Винсент ван Гог ги помина последните денови во ова село и доколку го посетите, ќе се чувствувате како да сте зачекориле во некоја од неговите слики. Прошетајте покрај бреговите на реката Оисе и житните полиња и ќе разберете зошто многу други уметници ги создадоа своите ремек-дела токму тука.

Бегство кон морето: Villefranche-sur-Mer, Азурниот брег

Пристанишниот град го задржа стариот шарм иако се наоѓа во близина на брзата и урбана Ница. Во него можете да го поминете мрзливо попладне пиејќи кафе и гледајќи чамци како пловат низ заливот. Проверете дали е розовата капела од 14 век, во која има фрески од уметникот Жан Кокто.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement