Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

„Карамела бранови“ повисоки од Велебит: Волшебна сцена како во американските филмови

Се сеќавате на сцените од американски филмови? Бескраен пат и пространство, а пред вас на хоризонтот само овие масивни планини со огнени бои. Нека започне уживањето!

Во морето на вести за првиот, вториот, третиот бран, единствените бранови што не прават среќни се морските. Но, денес пронајдовме и нов вид на бран – иако официјално е прекрасна камена формација, тој го носи прекарот „Бран“ поради неговата необична форма.

Патот до него не однесе до далечната американска држава Аризона, каде што се наоѓа како заштитен национален споменик заедно со т.н. Coyote Buttes и Кањонот Paria. Не мешајте го со познатиот аризонски кањон Antilope , кој се наоѓа недалеку од него.

Тоа е дел од формацијата наречена Vermilion Cliffs, а карпите што го сочинуваат изгледаат како размачкана карамела што се истура над карпите како бран. Дека тие се видливи и импресивни, сведочи и фактот дека тие се протегаат од 944 до дури 1981 метри надморска височина.

Поради пустинската клима, можеби ќе помислите дека тука нема раскошен живот, но правите голема грешка. Овој предел е важен за бројни растителни и животински видови на овие простори, меѓу кои се истакнуваат птици – орли, кондори и соколи. Освен нив, тука живеат и диви кози и планински лавови.

Но, не живеат само диви животни овде. Човечките траги датираат од 12 000 години наназад, а тука живееле Индијанци чии стари села, куќи и гробишта сè уште можете да ги видите. Под карпите поминува историска патека наречена „Патот кон медената месечина“ по која мормоните некогаш патувале на своите свадби во капелата Св. Џорџ во Јута.

Иако за некои делови од паркот ви треба посебна дозвола за влез, добрата вест е дека за повеќето, вклучувајќи го и панорамскиот погон околу паркот, не ви е потребен. Се сеќавате на сцени од американски филмови? Бескраен пат и пространство, а пред вас на хоризонтот само овие масивни планини со огнени бои. Нека започне уживањето!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement