Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Канали во Амстердам: Невообичаени украси на градот што предизвикуваат секакви прашања

Не знаеме многу градови што можат убавините да ги насочат кон нивните канали. Поради поврзаноста со канализацијата, на многумина им звучи валкано и миризливо на почетокот. Сепак, градовите како Амстердам и Венеција успеаја да ги претворат во бренд и туристичка атракција.

Живот на вода

Дел од средновековното историско јадро на Амстердам е опремено со мрежа на канали кои се протегаат во концентрични полукругови. Изграден е во 17 век за време на златното време на трговијата, науката и уметноста во Холандија. Во тоа време, градот растеше како што се повеќе луѓе се доселуваа, а каналите служеа и како станбена површина и како простор за сообраќај и трговија. Најпознати „тројки“ се Херенграхт, Принсенграхт и Кеизерсграхт (грахт е холандски збор за градски канал).

Каналите на Амстердам заедно се долги повеќе од 100 километри, а со нив доаѓаат 90 градски острови и дури 1500 мостови! Со дворците и фасадите на зградите кои ги красат, не е ни чудо што ја нарекуваат Венеција на северот. Покрај тоа, УНЕСКО ги вклучи каналите на својата листа на светско наследство.

Тука лежи одговорот на прашањето зошто зградите во Амстердам се толку тесни. Во времето на изградбата на каналот, сепак, тие беа во подобра позиција, и колку беше поголема фасадата, толку беше поголем данокот. Значи, логичното решение беше: изградете тесни згради со големи прозорци за поголема светлина. Многу од нив сè уште имаат кука одозгора, што се користеше за складирање на стоки доставени од каналите до последниот кат. Тоа е превентивна заштита на стоки во случај на поплава.

Туристичка љубопитност

Каналите предизвикуваат љубопитност кај туристите, што понекогаш се изразува во смешни, но логични прашања. Еве неколку од нив:

Дали автомобилите и велосипедите паѓаат во каналот? О, да Амстердам има нуркачи на располагање 24 часа на ден. Пожарникарите посочуваат дека секоја година во каналите паѓаат меѓу 30 и 40 автомобили. Но, дури и повеќе велосипеди завршуваат во вода – нивниот број се искачува до 15.000 годишно! Понекогаш завршуваат случајно во каналот, а некогаш намерно, кога пијани туристи или локални забавувачи одлучуваат да се капат малку.

Дали градот смрди поради каналите? Додека многумина очекуваат да влезат во облак чад од марихуана додека влегуваат во градот, има и такви кои се малку пореални и се сеќаваат на потенцијално подоминантниот мирис. До почетокот на 20 век, каналите не беа чисти и тоа се рефлектираше во мирисите во воздухот. Но, благодарение на локалните власти кои вложија големи напори да ја исчистат водата, каналите се многу почисти од порано и не се „чувствува“ миризба. Веројатно ќе ве разнесат мирисите на природата од приградските фарми на пролет со ветровите.

Дали има ајкули во каналот? „Каде што живеам, има ајкули во каналите, затоа прашувам“, рече Австралиецот на „Трип Адвизор“. Но, треба да се има разбирање за австралиската траума и смирено да се објасни – нема ајкули, но нема ниту пливање.

Без пливање? Иако водата е почиста од порано, таа не е доволно чиста за да плива во неа, и покрај тоа, каналите служат како правци за чамци и бродови. Постојат посебни места за пливање во градот и само една официјална пригода: градско пливање во Амстердам. Тоа е ден во годината кога можете да пливате маратон со други за хумани цели. Градот го користи како реклама за квалитетот на водата, но претходно се преземаат мерки на претпазливост. Водата се испитува за бактерии и датумот на пливање се одредува во зависност од временските услови. Денешната кралица, а тогашната принцеза, Максима, во 2012 година, самата го исплива каналот како дел од маратонот.

Дали има риби во каналите? Да! Преовладуваат костур и штука, и не е невообичаено да се видат рибари како ловат покрај каналите.

Дали водата во каналите замрзнува? Да, но ретко. Кога тоа ќе се случи, лизгалките стануваат нови велосипеди. Тоа е симпатична глетка на баби и дедовци кои лизгаат самоуверено и опуштено низ градот и сопствениците на кучиња чии миленици лизгаат повеќе отколку што шетаат. На крајот на краиштата, уверете се и можеби дури и стигнете до лизгање оваа зима.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Нијанси инспирирани од птици. Dior Makeup се подготвува за претстојната есенска сезона со колекција наречена „Birds of a Feather“, која се состои од палети...

Wall Street

Многу Олимпијци, освојувачи на златни, сребрени или бронзени медали, претставуваат луѓе богати по дух, но и по пари … Како што знаете многу добро,...

Green Tea

Овесната каша е богата со диетални влакна кои го стимулираат варењето, го балансираат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот, и се наметнува како...

Fool Moon

Стресот е толку сеприсутен во нашите животи што сме скоро навикнати на него – би било чудо ако не се нервираме кога ќе се...

Advertisement