Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Кампирање помеѓу две планини: Комбинирање на возбудата на авантурата со удобноста на хотел со пет ѕвезди…

Сместувањето со шатори на висока надморска височина Floating Retreat дизајнирано од Ardh Architects ќе им овозможи на патниците да го искусат кампувањето од сосема нова перспектива. Сместено во планините на градот Шарџа во Обединетите Арапски Емирати, Ardh Architects’ Floating Retreat е импресивно одморалиште кое ги комбинира возбудата на авантурата на отворено со удобноста и луксузот на модерното сместување.

Ако од самата помисла дланките ви се потат и ви се врти, уникатно сместување може да биде само шанса да ја тестирате вашата способност додека кампувате над пејзажите што го одземаат здивот.

Фирмата за архитектура со седиште во Дубаи го создаде смелиот дизајн во соработка со развојните лидери во Шарџа за да ја промовира еколошката свест.

Шарџа е познат како трет најнаселен град во ОАЕ. Додека локациите како џамијата Ал Нур и паркот Ал Мајаз се популарни туристички дестинации, новиот развој на Ardh Architects има за цел да ја истакне природната убавина на градот.

Во дизајнот, шарената фасада на кампот има до 10 шатори во форма на пирамида. Секоја ложа е поставена на долга дрвена платформа, која се протега од едната до другата планина и е прикачена на сет од кабли кои овозможуваат да лебди, да се спушта или да се крева како лифт.

Шаторите имаат едноставен дизајн, можат да сместат две лица и се направени само од ткаенина и специјална легура на челик. Секој може да се спушти 100 метри во услови на слаб ветер. Во случај на зголемен интензитет на ветерот, сите шатори се креваат и се прицврстуваат на хоризонтална основа.

Според Ardh Architects, Floating Retreat ќе има „квалитет на спокојство доживеано на места со претежно природни карактеристики и активности, без човечка интервенција“.

Ова чувство го засилува просторот околу кампот, кој нуди низа традиционални активности, како што се пешачење, возење велосипед, истражување со секогаш истиот неверојатен планински поглед.

Ако Floating Retreat е новата авантура што ја баравте, можете да ја погледнете веб-страницата на Ardh Architects за повеќе информации.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement