Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Камена куќа која стана туристичка атракција на големо жалење на нејзините сопственици

Кога внуката на оригиналниот сопственик трајно се пресели од Соединетите држави во Кастел Меур во 2004 година, ѕвездениот статус на куќата стана огромен проблем…

Кастел Меур е името на необична камена куќа во крајбрежниот град Плугрескант во Бретања. Поради својата позиција помеѓу две карпи, исто така има прекар „La Maison du Gouffre“ (куќа помеѓу две карпи).

Изграден е уште во 1861 година и е позиционирана намерно за да биде заштитена од бурите што се многу чести во северозападниот дел на Франција. За понатамошна заштита од ветрот, оригиналниот сопственик ја свртел својата куќа со задниот дел кон отвореното море.

Во тоа време не биле потребни дозволи за градба, така што целиот процес поминал без премногу проблеми.

Со децении, Кастел Меур им служеше на сопствениците како колиба што ја посетувале само повремено во текот на годината. Неговиот необичен изглед се најде и на бројни разгледници, и со текот на времето стана позната туристичка атракција во овој дел на Франција.

Кога внуката на оригиналниот сопственик трајно се пресели од Соединетите држави во Кастел Меур во 2004 година, но ѕвездениот статус на куќата стана проблем.

Туристите кои сакале да ја видат во живо не разбрале дека тоа е приватна сопственост и дека гостите не се добредојдени. Едната група дури се качи на покривот за да се фотографира и случајно ја оштетил куќата. Тоа била последната капка што ја прелила чашата.

Сопствениците изградиле ѕид околу имотот, но исто така одлучиле да бараат надомест на суд – и победиле. Куќата повеќе не смее да се користи за промотивни туристички цели и е забрането да ја посетувате без претходно одобрение од сопственикот.

Уживајте во неговата необична убавина во нашата галерија со фотографии.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement