Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Камбоџа, идеален избор за љубителите на археологијата, источната филозофија и нејзините постулати

Недоволно истражена и неодамна достапна за туристите, Камбоџа е вистински мал рај за љубителите на археологијата, но и за љубителите на источната филозофија и нејзините постулати. Сместена на полуостровот Индокина, помеѓу Тајланд, Лаос и Виетнам, оваа земја наликува на другите азиски земји, а сепак има нешто што ја прави поавтентична и примамлива од другите.

Развојот на Камбоџа започна со истражување на најголемиот комплекс на храмови во светот – Ангкор, кој има над 1.000 верски објекти на храмови, молитвени куќи, скулптури. Овој познат комплекс е под заштита на УНЕСКО и се смета за најважен археолошки локалитет во Југоисточна Азија. Се состои од уникатни и прекрасни згради, остатоци од различни престолнини на Кмерската империја, сите изградени во овој комплекс. Самиот храм Ангкор Ват е најголемата и за многумина најубавата зграда. Неговите урнатини ни даваат потврда за тоа што значи цивилизација, односно победата на архитектонските идеи над неконтролираните географски услови. Овде имаме шанса да уживаме во изгрејсонцето, кое ни дава можност да размислуваме во мир и тишина за будизмот, но и за хиндуизмот и да му се восхитуваме на ова неверојатно светско чудо кое со векови му пркоси на времето и инспирира многу посетители.

Анкор Ват: Не можете да ги пропуштите овие екстравагантно дизајнирани будистички храмови кои дополнително ќе направат да се чувствувате како во филм на Индијана Џонс (забавен факт: ,,The Temple of Doom” е снимен во Та Пром).

Blog Archive CAMBODIA: Angkor Wat

Побарајте од вашиот хотел да организира возач на тук-тук кој ќе ве однесе на еден ден; или сами најдете си тук-тук возач. Ќе застанете на патот за да купите билет (дневните пропусници чинат ~ 37 американски долари). Освежителните пијалоци покрај патиштата на храмот обезбедуваат да се разладите во топлите денови.

7 Amazing Facts About Cambodia's Angkor Wat – Big 7 Travel

Комплексот на храмот е огромен; вашиот возач ќе чека да го истражите секој храм и да ве однесе до следната дестинација кога ќе завршите. Осигурајте се да ги посетите храмот Бајон, Бантеј Среи и Та Пром. (Има навистина голем број храмови, но стигнувањето до нив е навистина заморно, затоа задржете се на најважните, а тоа се овие три!) Многу луѓе одат пред изгрејсонце да ја видат првата светлината на новиот ден што се раѓа.

Touring the ancient Angkor Wat temples in Cambodia

Тури за храна: Одете на турата за храна во Сием Рип, водена од поранешниот готвач Стивен Халкроу и американската писателка Лина Голдберг. Ова вклучува утринската турнеја по пазари, улични штандови, па дури и до блиското село за да видите (и јадете) свежи рачно направени тестенини од ориз.

Паб улица: Камбоџански еквивалент на патот Као Сан во Бангкок,свртиличте на најпознатите барови и пабови во Сием Рип. Има многу специјални пијалоци и многу клубови кои остануваат отворени до 4 часот наутро.

Места за јадење
Појадок:

Кафе Sister Srey: Во сопственост на поранешен поранешен австралиски патник, ова кафуле има вкусни западни понуди за појадок и ручек, како и одлично кафе. Нарачајте тост со авокадо и ладен кафе и седнете во нивниот двор на отворено и набљудувајте ги луѓето.

Ручек вечера:
Bug Café : Кога сме веќе кај пчелните кошници, овој ресторан е добро познат по своите… понуди исполнети со протеини. Персоналот ќе даде одлични препораки и насоки на оние кои за првпат решиле да вкусат јадат гасеници и други инсекти.

We Took Our Toddler to Bugs Cafe in Cambodia | by Jessica Allen | Heated

Кафе Индокина: одлична традиционална камбоџанска и кмерска кујна; многу вегански и вегетаријански опции.

Кујна Ват Дамнак: Одличен спој на француски и камбоџански вкусови, овој добро оценет ресторан е препорачан од Њујорк тајмс (и ние!).

Pou Restaurant & Bar: Реномиран ресторан; кој нуди невереојатно вкусни јадења со кари. Пробајте го телешкото Лок Лак.

Барови
Паб улица: баровите и ноќните клубови ја покриваат секоја педа од улицата Паб, а забавата никогаш не престанува. Многу ресторани имаат специјалитети за пиво и пијалоци дневно!

Siem Reap Brewpub: Ако барате нешто малку потивко од раздвижената Pub Street, пробајте ја оваа локална пиварница: тие имаат семплер за пиво и кујна која нуди локална кујна и закуски.

7 Of The Best Bars In Siem Reap, Cambodia – Big 7 Travel

Места за престој
Бутик хотели: Овие мали, интимни хотели се на секој агол; останете овде за добредојде, интимна атмосфера.

Хостели: Хостелите се исто така неверојатно чести во Сием Рип и се одличен начин за запознавање нови патници. Mad Monkey Siem Reap е веројатно најпопуларниот хостел; тоа е погодно лоцирано на улицата Паб.

Луксузни хотели: Парк Хајат Сием Рип е луксузен хотел со спа, базен и камбоџански ресторан на лице место. Ако сакате да се расфрлате (според стандардите на SEA, што е сè уште неверојатно прифатливо), ова е местото каде што можете да останете.

Best 5-star Luxury Hotel in Siem Reap | Park Hyatt Siem Reap

Општи совети
Земете тук тук: тие се на секој агол или вашиот хотел може да ви се букира. Бидете подготвени да се ценкате; со нив е лесно да се пазари!

Сием Рип е мал град и може многу да се пешачи. Прошетајте по реката Сием Рип во средината на градот и проверете ги многуте камиони за храна и пијалоци. Речиси секое место ќе прифати камбоџанска валута (риел) или американски долари.

Можете (и треба) да се ценкате на пазарите! Не бидете груби, туку бидете наметливи. Не боли да кажете дека ќе проверувате други тезги и можеби ќе се вратите (дури може да го убеди продавачот да ја намали цената!).

За влез ви треба виза! Визите по пристигнувањето се опција, но за најлесно аеродромско искуство, добијте виза пред време.

Има многу кучиња што трчаат наоколу во Сием Рип. Обидете се да не ги галите, од очигледни здравствени и безбедносни причини. Тоа е тешко. Навистина тешко.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement