Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Како новогодишна бајка: Француско винско село кое не е променето од 16 век

Мало гратче со површина од само 17 квадратни километри и дури илјада жители ги освои срцата на француските туристи, но и на жирито кое го вклучи во листата на најубавите села во Франција. Добредојдовте во Riquewihr, средновековна идила на истокот на земјата.

Се наоѓа покрај границата со Германија, на т.н Route des Vins или Винскиот пат во близина на Колмар. Она што најчесто се споменува кога се зборува за Рикевир е дека неговиот изглед не е променет од 16 век.

Тогаш управувале војводите од Виртемберг, а Рикевир служел како винско село и место за продавање вино од историскиот регион Алзас. И денес е познат по Ризлинг, кој љубителите на вино го сметаат за кралска бела сорта.

Ова слатко место среќно избегна бомбардирање во Втората светска војна, па сè уште можете да ги видите неговите средновековни ѕидови, замок и музеј со соби за мачење.

Можеби е мал, но погледнете ја галеријата и ќе ви стане јасно зошто вреди да се посети. Бутици, продавници, винарии, ресторани, неверојатна архитектура и стари куќи, Божиќен саем… Има многу содржини за туристите – и стотици илјади од нив не можат да грешат, нели?

Во негова близина има многу замоци кои можете да ги посетите за само неколку часа, а самиот Рикевир е оддалечен 15 километри од Колмар, кој можеби го паметите под прекарот „Мала Венеција од Франција“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Advertisement