Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Како на друга планета: Местото каде „никнуваат“ вулкански пирамиди

Сонувате да го видите боливиското солено езеро Salar de Uyuni? Но, би сакале да ја видите и Аргентина? И не можете да одлучите? Еве ја совршената алтернатива, а ќе ги видите и пирамидите. О да, тие веќе не се само во Египет и Босна. Но, да почнеме од почеток.

Аргентина има своја необична атракција наречена Cono de Arita. Тоа е природна формација што никнува од низина во форма на солена пирамида. Само што не е вистинска пирамида, туку вулкан. Тие велат дека вулканската активност на овој „корнет“ била премногу слаба за да избувне, па затоа ја задржал својата форма и сега одмара тука во мир.

Се чини дека сте на друга планета, особено во раните вечерни часови кога имате сцена од бели низини, темно небо, пирамиди и полна месечина над неа. Дури и на таква надморска височина (4.500 метри) ќе имате чувство дека се наоѓате во некој вид рамнина затоа што на далечина се протегаат дури и повисоки вулкански врвови.

Се наоѓа во областа Salar de Arizaro, солена аргентинска земја и планински масив на Андите. Зафаќа 1.600 квадратни километри, а оваа солена пустина е шеста по големина во светот и втора по големина во Аргентина. Во оваа област уживаат не само туристите и посетителите, туку и компаниите кои извлекуваат натриум, литиум, калиум и секако – сол.

Сместено е на северот на Аргентина, долж границата со Чиле. Боливија е исто така во соседството, па ако сте за едно патување со малку повеќе адреналин и престој во природа – ова е опција за вас.

Најдобро време за посета е пролет или есен, додека летото може да биде дождливо. Имајте на ум дека самото патување не е лесно, но има добри локални водичи и агенции кои нудат одлични тури.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement