Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Како да не се од овој свет: 5 чуда на природата кои можете да ги најдете само во Азија…

Не е тајна дека Југоисточна Азија е магично подрачје кое треба да го видите барем еднаш во животот. Ако не ни верувате, прашајте еден од 133-те милиони туристи кои го посетиле регионот за само една година…Ако едвај чекате да ги спакувате куферите и да се упатите на другиот крај на светот, Југоисточна Азија вреди да се запише во вашиот планер – и поради храната и поради возбудливата историја и целата природна убавина.

Национален парк подземна река Пуерто Принцеза, Филипини


Ова неверојатно чудо на природата беше прогласено за национален парк во 1971 година, а 28 години подоцна беше вклучено во листата на светско наследство на УНЕСКО во Азија.

Иако филипинската провинција Палаван не е непозната за природните убавини, овој парк е особено познат по својата подземна река долга девет километри, која служи како популарна дестинација за еднодневно патување. Паркот е исто така украсен со богати, огромни шуми.

Црвеното Лотус Езеро, Тајланд


Кога станува збор за туризмот, североисточниот регион на Тајланд Исан е скриен скапоцен камен, бидејќи мнозинството туристи ги посетуваат Бангкок, Пукет и Чианг Маи. Сепак, езерото вреди да се посети, но само во јануари и февруари.Имено, дотогаш синото езеро обично е исполнето со црвени цветови од лотос, а бидејќи тоа не се случува баш на самиот брег, се препорачува да изнајмите чамец и да веслате низ нереална црвена бајка.

Планината Кинабалу, Малезија


Сместена во северниот дел на Борнео, оваа огромна планина е позната по својата вртоглава висина и богатството од ендемични видови. Токму поради овие „карактеристики“, УНЕСКО во 2000 година го вклучи на списокот на светско наследство.

Иако планината е спектакуларна само за гледање, има и такви кои сакаат авантура, со оглед на тоа дека има патеки кои водат до нејзиниот врв. Можете да стигнете до врвот без користење на опрема за планинарење, но во оваа авантура не смеете да одите сами, туку само со водич.

Комодо, Индонезија


Индонезискиот архипелаг е дом на повеќе од 17.000 поединечни острови, но има една работа особено што го издвојува островот Комодо. Имено, големите влекачи, познати како Комодо змејови, никаде на друго место не уживаат во слободата како на овој остров.

Ова се всушност ѕверови кои се најголемите гуштери во светот и можат да достигнат должина од 10 метри! Од четирите острови во земјата каде што може да се најдат гриви, Комодо е убедливо најпознат, па тука постојано се организираат туристички тури.

Лао Каи, Виетнам


Сите оние кои уживаат во прекрасните терасовидни ридови по кои е позната оваа земја треба да дојдат во провинцијата Лао Каи, ридски регион на северот на Виетнам.

Постојат бројни можности да се запознаете со природната убавина и култура на Виетнам, а дефинитивно треба да ги посетите градовите Лао Каи и Са Па, како и највисоката планина во Виетнам, Фан Си Панг.Неверојатните чуда на природата скриени во Азија дефинитивно се на нашата листа на атракции кои вреди да се видат еднаш во животот. При самата помисла примамливи се егзотичните животни и мирисите на езерото кое крие многу лотоси.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Најстариот син на Николас Кејџ изгледа сосема поинаку од неговиот славен татко, но се чини дека имаат заедничка слабост кон жените… Вестон Кејџ Копола...

Cotton Club

Кајли Џенер (25) деновиве е во Париз и ревносно ја следи Модната недела, но модните трендови ги диктира само она. Кајли Џенер на модната...

Fool Moon

Познатата двојка неодамна се раздели, а сега за прв пат беа фотографирани заедно на натпревар кој го играше нивниот син.Познатата пејачка Шакира и нејзиниот...

Cotton Club

Актерката Сара Џесика Паркер е позната по својот женствен и смел стил на облекување, а нејзината гардероба изобилува со константни парчиња од кои не...

Advertisement