Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Каква оаза! Лековито езеро околу кое се појави село со „5 sвезди“

Во четириесеттите години од минатиот век, Хуакачина стана популарен спа центар за богати Перуанци кои бараа засолниште од многу болести…

Хуакачина е оаза во пустината во јужен Перу, на десетина минути од градот Ика и пет часа од главниот град Лима. Тоа е село изградено околу природно езеро, опкружено со палми и монументални песочни дини.

Во 40-тите години од минатиот век, таа стана популарна бања за богати Перуанци кои тука побарале засолниште од реума, артритис, астма и бронхитис. Имено, локалната легенда вели дека езерото има лековита моќ и дека решава разни видови на болести за оние што се капат во него.

Во 50-тите години од минатиот век, туристичката атракција Хуакачина почна да опаѓа и била напуштена со децении. Работите почнале да се вртат на подобро кон крајот на милениумот, кога разни инвеститори почнале да нудат можност да го видат ова чудо во пустина со „баги“ возила.

Со текот на времето, тука се изградени ресторани кои нудат сè, од класична перуанска кујна до италијански пици. Со возење на баги можете исто така да пробате да сурфате на песок или да направите спектакуларни фотографии пред прекрасни песочни дини. Затоа денес Хуакачина ја посетуваат луѓе од сите генерации.

Погледнете ја нашата галерија со фотографии и видете дел од нејзиниот шарм.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement