Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Каде да одите на море во зима?

Ако вашите слободни денови или одмор се во „непопуларен“ термин, се поставува прашањето, како најдобро да го искористите одморот. Се разбира, треба да отидете на море, но каде?

Островот Маурициус се наоѓа во Индискиот Океан, околу 2000 километри од југоисточниот брег на Африка и е опкружен со корални гребени и лагуни. Само замислете ги бескрајните бели плажи опкружени со сината боја на океанот. Тоа не е разгледница, тоа е Маурициус.

Маурициус е актуелна дестинација во текот на целата година. Летото овде трае од ноември до мај и тогаш температурите се високи, а влажноста е висока, додека „зимскиот“ период е од мај до ноември, сушниот период и температурите се околу 28 степени. Во лето, температурите се движат од 35 до 40 степени (во декември и јануари), а најстудено е во текот на јули и август, кога дневните температури се искачуваат до 25 степени.

Овој остров беше единственото живеалиште на птицата Додо, така што додо се уште е симбол на островот, а слики од оваа перјеста убавиза може да се видат речиси на секој чекор. Во Маурициус, возите од левата страна, затоа бидете внимателни ако изнајмите автомобил, ќе ви треба малку време да се навикнете.

INTERNATIONAL RENTAL INVESTMENT - RETIREMENT ABROAD - OUR Real Estate Blog  - RETIRED PEOPLE IN MAURITUIS

Овде можете да почувствувате речиси неверојатна мешавина од кинески, индиски, африкански, француски и британски влијанија на секој чекор – индиски храмови со светли бои се наоѓаат веднаш до француските колонијални палати, кроасан ќе се служи за појадок и кари за вечера, додека пиете рум во меѓувреме,  направен од шеќерна трска.

Се разбира, Маурициус е идеален за сите спортови на вода: нуркање, пловење, сурфање на ветер, скијање на вода. Но, за сите оние кои би сакале да пробаат риболов со копје, важно е да знаат дека бројни видови риби живеат во топлите води на Индискиот Океан. Делфини живеат и во водите околу островот, па пливањето со овие магични животни е една од омилените активности на туристите.

Voyages Seychelles : votre voyage aux Seychelles selon vos envies avec  Vivatours Voyage Seychelles

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement