Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Италјански град како идилична зимска оаза: Задолжително ставете го Локоротондо на вашата листа за патувања

Иако ги обожаваме градовите како Прага и Будимпешта, кои се како зимски дестинации од бајка, понекогаш ни се откриваат нови катчиња на Стариот континент. Така Италија ни го привлече вниманието оваа зима како совршена божиќна дестинација. Имено, постојат неколку места во Италија кои треба да ги посетите барем еднаш во животот за време на божиќните и новогодишните празници. Локоротондо во долината Итриа во Апулија е еден од нив. Овој идиличен град со кружен историски центар на петицата на италијанската чизма, за време на доаѓањето, изгледа како да испаднал од најубавата божиќна бајка.

Иако декемвриските температури во Локоротондо варираат од 7 до 14 степени, а снегот е редок феномен, локалното население многу се труди да го оживее божиќниот дух. Секој празник, улиците на овој мал град блескаат со мноштво светла, украси,а конечниот резултат е навистина за восхит.

Од сите страни висат златни венци, црвени машнички, многу топки и други украси. Секој достапен сантиметар е покриен со украсени новогодишни елки, новогодишни ѕвезди и разни миризливи билки и цвеќиња.

Од прозорецот можете да видите празнични плишани мечиња украсени со капи на Дедо Мраз, а прошетката низ улиците е придружена со илјадници и илјадници светилки. Романсата на ова место е неопислива, а посебно доживување е прошетката низ асфалтираниот центар на градот, односно Пјаца Виторио Емануело.

Белиот камен во комбинација со зелени билки, златни и црвени украси создава прекрасен контраст во боја кој естетски ја отелотворува суштината на Божиќ. И иако дневната прошетка е исто така убава, најдобро ќе си поминете ако одлучите да шетате низ Локоротондо ноќе, кога градот е преплавен со бројни светла.

Покрај самите украси, овој мал град нуди и одлична гастрономска понуда и многу деликатеси кои вреди да се пробаат. Вината од овој регион се надалеку познати како едни од најдобрите италијански вина, а својот квалитет не го губат ниту во готвената варијанта, која можете да ја пробате во текот на зимата во еден од бројните барови и ресторани во градот. Освен тоа, градот е полн со шармантни опции за сместување во AirBnb, а доколку се одлучите да го посетите овој мал град, треба да знаете и дека тоа е место кое е прогласено за еден од десетте најубави градови во светот со население од под 15.000. Навистина магична зимска дестинација, нели?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кајли Џенер блеска во новата кампања за очила на Dolce & Gabbana за пролет 2023 година. По стапките на нејзината сестра Ким Кардашијан, која...

Green Tea

Што се однесува до содржината на витамин Ц, кивито е далеку пред портокалот и ананасот. Покрај тоа, тој е богат со растителни влакна, кои...

Route 66

Раперот со најголема колекција на автомобили во светот има и вистинско уметничко дело во својата гаража. Снуп Дог минатата година наполни 30 години во...

Cotton Club

Не е тајна дека каде и да се појави, актерката и пејачка Џенифер Лопез секогаш е главна атракција. Познатата латино дива создаде сопствена линија...

Advertisement