Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Искусете го вистинскиот луксуз на најоддалечената дестинација во светот

Сместено на глечерот Рут во Алјаска, ова е најоддалечениот луксузен хотел во светот – нуди волшебен поглед на поларната светлина, е достапен само со авион, а престојот тука чини 35.000 долари.

Доколку сакате да патувате, но не сакате да размислувате за одржување на физичка дистанца, ви претставуваме хотел кој е совршен за вас! Станува збор за хотелот Шелдон Шале кој исто така се смета за најоддалечениот хотел во целиот свет.

Сместен на врвот на амфитеатарот Дон Шелдон на воодушевувачкиот глечер Рут на Алјаска, овој хотел е достапен само со воздушен пат. Со хеликоптер како единствена транспортна опција, ќе имате поглед од птичја перспектива на глечерот и планините кои го опкружуваат овој извонреден имот среде Алјаска.

Опкружен со нереално природно живеалиште и дивина, Шелдон Шале нуди поглед на Националниот парк Денали, кој зафаќа шест милиони хектари и е со големина на целата американска држава. Тој е дом на врвот Денали (6.194 m), највисоката планина во Северна Америка, а служи и како засолниште за гризли, лосови, волци и безброј други видови на животни.

Шелдон Шалет датира половина век и има фасцинантна историја. Оригиналниот хотел го изградил Дон Шелдон, познат пилот од Алјаска. Тој е пионер за превоз на алпинисти, ловци, рибари и истражувачи во оддалечените области кои не се достапни со копнен транспорт. Хотелот ви нуди целосна приватност далеку од стресот на урбаниот живот и е совршено засолниште за оние кои уживаат во природата. Сопствениците ќе ви дадат вредни совети за тоа кое е најдобро време да посетите планинска куќа за да ги видите северните светла или ѕвездите кои снимаат.

Почнувајќи од 35.500 долари по пар за минимум престој од 3 ноќевања, семејството Шелдон ќе се грижи за секој елемент од вашата посета. Оваа цена вклучува превоз со хеликоптер до и од Шале, услуги на готвач кој подготвува гурмански јадења, услуги на консиерж, авантури на глечер со водич со двајца водичи и сета опрема за вашите планински авантури.

Бидејќи се наоѓа на толку оддалечена локација, квалитетот на воздухот во амфитеатарот Дон Шелдон е исклучителен, што го прави изгрејсонцето, зајдисонцето и гледањето ѕвезди незаборавно искуство.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Fine Living

Талентираните архитекти на студијата MAD можат да добијат инспирација од се, дури и од портокалови портални кранови! Со новиот проект тие учествуваа на меѓународниот...

Advertisement