Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Интересни факти за француските места на кои не можеме да одолееме,тука Бајките Стануваат Реалност…

Франција повторно и повторно нè маѓепсува со се што може да се види, доживее и вкуси во неа. Иако при нашата посета веројатно ќе се одлучиме за некои поголеми градови, оваа земја на уметност и добра храна ја крие својата привлечност и на мали места кои на почетокот малку потешко се наоѓаат на мапата…Има градови кои имаат свои симболи и архитектонски чуда кои мора да се видат. Сепак, има и такви кои се атракција само по своето постоење. Доколку сакате да искусите патувања кои ќе ве натераат да помислите дека бајките можат да се остварат, ви пренесуваме интересни факти за малите места во Франција каде магијата станува опиплива.

Динан – шармантен град како од бајките на браќата Грим

Идеално засолниште за поети и писатели кои сакаат да најдат инспирација се крие во северозападниот дел на Франција, во познатата провинција Бретања. Динан е шармантен средновековен град кој ја зачувал архитектурата од 13 век. Многумина го сметаат за најатрактивниот и најдобро зачуваниот стар град во Бретања. Нејзината живописност може да се припише на пристаништето каде се наоѓаат стари камени куќи – многу од нив сега се наоѓаат ресторани, кафулиња и продавници. Поради својата архитектура, базилика, ѕидови, реки, пристаништа, слатки мали продавници и пабови со средновековен шмек, многумина го сметаат за идеален амбиент за сите бајки на браќата Грим.

Малиот град Езе е скриен во магичната Прованса

На ривиерата меѓу Ница и Монако, на висок рид, се наоѓа ова шармантно средновековно село Езе. Кривулестите калдрмани улици се исполнети со историски статуи кои датираат од 1700-тите, а посетата на градот не е целосна без посета на ботаничката градина која гледа на градот.

Се разбира, потоа измијте го сето тоа со чаша добро вино и уживајте во погледот на Медитеранот додека планирате понатамошна обиколка на Азурниот брег. Ако цртан филм бара нов амбиент, Езе би послужил како вистинска инспирација за Дизни!

Мустиер-Сенте-Мари е село заштитено со ѕвезда

Се чини дека бајките и легендите во Прованса можат да станат реалност, барем кога станува збор за селото Мустиер-Сенте-Мари. Се наоѓа на влезот во клисурите ду Вердон и лежи во подножјето на драматичните карпи над реката Аду. Познат е по керамиката и капелата од 14 век.

Меѓу карпите виси златна ѕвезда, која, според традицијата, ја поставил таму витез.

Местото каде се сокриле убавицата и ѕверот

Мало гратче со површина од само 17 квадратни километри и дури илјада жители ги освои срцата на француските туристи, но и на жирито кое го вклучи во листата на најубавите села во Франција.

Добредојдовте во Риквир средновековна идила на истокот на земјата. Гласините велат дека селото било инспирација за цртаниот филм на Дизни, Убавицата и ѕверот. Таму ве очекуваат шарени куќи од 16 век, украсени со балкони со цвеќиња и со одлично вино.

Како од платно на уметник: Валдоисе

Славниот Винсент ван Гог ги поминал своите последни денови во ова село и доколку го посетите ќе се чувствувате како да сте зачекориле во некоја негова слика. Прошетајте по бреговите на реката Оис и полињата со жито и ќе разберете зошто многу други уметници ги создадоа своите ремек-дела токму овде.

Доколку по овие предлози ви се појави желба да го спакувате куферот и да се упатите кон магичната Франција и да посветите повеќе внимание на помалите места кои го кријат својот шарм,побрзо направете го тоа ке уживате!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Advertisement