Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Импресивни водопади на Мароко: Рај на планините Атлас, во фоајето на Сахара

Изненадувачки е колку посетители на Мароко не знаат за овие водопади се додека локалното население или некои агенции посочат со понуда што не се одбива. Во егзотична пустинска земја не очекува неверојатно богатство на вода, додека планината Атлас крие прекрасни зелени оази…

Водопадите Узуд е заедничко име за неколку водопади кои ја формираат реката ал-Абид. Оваа река се создава тука во височините на планината Атлас, а потоа го продолжува патувањето кон Атлантикот. Целата област е позната по берберските села, па можете да најдете сместување во нив доколку сакате да останете подолго или продавници со берберски производи (како што се козметика и познати зелени кармини).

Патеката до водопадите води низ сенката на маслинови дрвја, а целата сцена ја разубавуваат мноштво мали мелници кои и денес работат на реката. Во близина има мал ресторан со тераса каде што можете да пиете кафе или ручек со најубав поглед.

Прекрасните водопади се фрлаат во бездна до која може да се стигне пеш, па дури и да се приближи со брод. Тие се високи 110 метри и спаѓаат во три „скалила“. Ако погледнете наоколу, ќе забележите дека не сте единствените кои ја гледаат оваа убавица – дури и ако нема луѓе околу вас.

Имено, тука живее цела мала заедница на мајмуни, кои се многу симпатични, но понекогаш и многу непослушни. Веднаш штом ќе ги видат луѓето, ги очекуваат нивните задоволства. Дали ги расипале своите животи на туристичка дестинација или мислат дека заслужуваат компензација за немирите што им се донесени во животот? И едното и другото е можно, затоа доброволно подгответе подароци за вашите бушави домаќини.

Иако Уузуд водопадите делуваат како „Бог зад вашите нозе“, тука не постои ништо што не може да се поправи, хабиби. Можно е да се стигне до блискиот град Азилал со такси или дури и со јавен превоз од Маракеш, а од таму да се продолжи со такси. Наједноставната опција е, секако, сигурните туристички агенции.

Во лето, повеќето туристи доаѓаат тука затоа што тогаш е идеално време да пливаат во подножјето на водопадите (о, да!), Но, водопадите се најбујни во зима. Но, реално, кога и да дојдете – сцените се импресивни.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Fool Moon

Хороскоп – 3 знаци ги очекува голема среќа во љубовта во текот на октомври 2021 година! Октомври и духот на есента, раното зајдисонце и...

Cotton Club

Откако се збогувавме со модната недела во Њујорк и сега со нетрпение ги очекувавме ревиите во Лондон, Милано и Париз, решивме уште еднаш да...

Green Tea

Тим Бенгел го создаде најскапиот тост од авокадо во светот. Се проценува дека вреди околу 3 милиони американски долари. Тим Бенгел го направи најскапиот...

Advertisement